مسئولیت مدیران پرستاری در دو شیفت عصر و شب دو برابر می شود

  • PDF

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد ضمن تاکید بر مدیریت زمان، شیفت های عصر و شب و تعطیلات در حوزه پرستاری گفت: در این زمان ها وظیفه مدیر پرستاری واحدها  دو برابر شده و باید کنترل و نظارت لازم صورت گیرد.

به گزارش وب دا؛ دکتر محمد رضا دارابی در جمع مدیران دفاتر پرستاری واحدهای مختلف دانشگاه علوم پزشکی مشهد کارایی پرستاران در زمان تغییر شیفت و شیفت های عصر و شب را دارای اهمیت دانست و تاکید کرد: در شیفت های صبح در بیمارستان رییس و مدیر بیمارستان و روسای بخش ها، مدیران گروهها و غیره حضور داشته و کنترل، نظارت و پایش لازم را انجام می دهند؛ اما در زمان تغییر شیفت ها در بخش هاو از ساعت 14 به بعد این نظارت کم می شود.

وی  با نگاهی تامل بر انگیز بر این موضوع، ادامه داد: در زمان تعویض شیفت ها گاه به دلیل تعجیل در خروج و تاخیر در ورود نیروها، بیمار رسیدگی در حد مطلوب را دریافت نمی کند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: در این زمان ها مدیر پرستاری واحد، همه کاره بیمارستان است و وی حق دارد  در مورد رزیدنت، اینترن، دانشجوی پرستاری، سرپرستار،  نیروی خدماتی و تمام آحاد بیمارستان کنترل و نظارت لازم را انجام داده و موارد را گزارش کند.

دکتر دارابی، مسئولیت مدیران پرستاری در دو شیفت عصر و شب را دو برابر  دانست و بیان داشت: مدیران پرستاری بدون کوچکترین مسامحه و گذشت؛ اما بدون دخالت؛ بر واحدهای مربوطه نظارت داشته و موارد را به رییس، معاون آموزشی و معاون درمان بیمارستان گزارش دهند.

وی خاطر نشان کرد: در این راستا باید معاون درمان و مدیر پرستاری دانشگاه قدرت و اختیار لازم را به مدیران پرستاری بدهند که همه امور را نظارت، کنترل و گزارش کنند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: این امر در راستای اصلاح فرآیندها  در راستای افزایش کیفیت خدمات سلامت و ارتقای سلامت است.

دکتر دارابی هر گونه سهل انگاری را غیر قابل بخشش دانست و ابراز داشت: بر همین اساس وظیفه مدیران دفاتر پرستاری از وظیفه رییس بخش و مدیر گروه سنگین تر است و باید در ساعت های غیر حضور رییس و مدیر بیمارستان، معاون آموزشی، رییس بخش و مدیر گروه نظارت خود را افزایش دهد.

وی ادامه داد: انتظار دارم مسئولین و مدیران پرستاری واحدهای مختلف در شهر مشهد و شهرستان ها وظیفه خود را به نحو مطلوب انجام داده و از هر پرستاری که وظیفه شناس و مسئولیت پذیر است جهت ایجاد انگیزه تشویق به عمل آید.

دکتر دارابی وظیفه پرستاران را بسیار سنگین دانست و اظهار داشت: کنترل، نظارت، برنامه ریزی و پایش بر کار پرستاری به لحاظ آموزش و درمان بر عهده مدیران دفاتر پرستاری واحدهای مختلف دانشگاه است؛ که نتیجه این وظیفه اگر به خوبی انجام شود برای بیمار و همراه وی خواهد بود و اگر بد انجام شود عوارض زیادی را به دنبال دارد.

وی اذعان داشت:. شاید در همه حوزه ها مدیریت به صورت آبشاری و دستور از بالا به پایین باشد؛ اما در حوزه درمان مدیریت موازی دیده می شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد، بیان داشت: یک پرستار زمان زیادی نباید منتظر پزشک باشد بلکه باید آنقدر خود را به آموزه های پزشکی مجهز کند که تا زمان حضور پزشک بر بالین بیمار به عنوان مبتکر کارهایی را به انجام برساند.

دکتر دارابی ابراز داشت: به دیگر معنا باید مسئولین پرستاری واحدهای مختلف اشراف کامل به بیماری هایی که در آن بخش وجود دارد داشته باشند.

وی تصریح کرد: آموزش پرستاری باید به روز رسانی شود و پرستاران دائما با مطالب علمی روز سر و کار داشته باشند و بتوانند در اسرع وقت اطلاعات کافی را به مراجع ذی صلاح در خصوص وضعیت بیماران ارائه دهند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد نقش پرستاران در اورژانس ها را در زمانی که بیمار بدحال می شود بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: مسئولین دفاتر پرستاری یاید طوری برنامه ریزی کنند که پرسنل پرستاری بر اساس تخصص و تبحری که دارند تعیین محل خدمت شوند.

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار