دبیر همایش مراقبت مبتنی بر شواهد: نیازمند رویکرد جدیدی در پرستاری هستیم

  • PDF

دبیر همایش مراقبت مبتنی بر شواهد در پرستاری و مامایی گفت: با توجه به پیشرفت علوم پزشکی و تغییرات گسترده‌ی اجتماعی در جوامع، مراقبت‌های سنتی پرستاری، پاسخگوی نیاز امروز نیست.

دکتر فاطمه حشمتی نبوی در حاشیه این همایش در گفتگو با وب دا با تأکید بر اینکه وضعیت تازه‌ای که در کل جامعه پیش آمده نیاز به رویکردهای جدیدی در پرستاری و خدمات مراقبتی دارد گفت: مراقبت مبتنی بر شواهد، رویکرد تازه‌ای به امر پرستاری است و در بیشتر کشورهای دنیا، در حال اجرا می‌باشد.

وی گفت: کمبود منابع، روند رو به رشد تقاضاهای مددجویان و شرایط کلی جامعه‌ی امروز به گونه‌ای است که ضرورت تحول در خدمات پرستاری از حد توصیه و نظریه خارج شده و باید به یک الزام مدیریتی و برنامه‌ی اجرایی تبدیل شود.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: تحقق این امر نیاز به تأمین الزامات اجرایی در زمینه‌ی دسترسی به منابع، آماده کردن کارکنان حوزه‌ی بهداشت و درمان و عزم عمومی در دانشگاه برای اجرایی کردن این پروتکل علمی درمانی دارد.

ارائه 151 مقاله به صورت سخنرانی، پوستر و برگزاری 6 نشست علمی

دبیر علمی این همایش نیز در گفتگو با وب دا هدف از برگزاری این گردهمایی علمی را به اشتراک گذاشتن یافته‌ها و تجربیات استادان و پژوهشگران به منظور بکارگیری تکنیک‌های تازه در پرستاری دانست.

دکتر مریم مرادی افزود: با توجه به شرایط علمی و اجتماعی، انتظار می‌رود که پرستاران در بالاترین سطوح کیفی، خدمات خود را به بیماران ارائه کنند.

استادیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد، افزایش دانش و مهارت را یک ضرورت برای پرستاران و ماماها دانست و گفت: باید در جهت تولید شواهد برای کیفی کردن خدمات پرستاری و مامایی، تلاش بیشتر و عملی‌تری داشته باشیم.

وی در خصوص محتوای این گردهمایی علمی گفت: برنامه‌ریزی همایش از ماه‌ها قبل آغاز شده و از ابتدای سال جاری، برای مقالات دانش‌پژوهان فراخوان شده است.

وی گفت: مقرر بوده که متقاضیان شرکت در همایش، از 20 فروردین تا 17 خرداد مقالات خود را به دبیرخانه ارائه کنند که تا پایان مهلت اعلام شده، 468 چکیده مقاله به دبیرخانه همایش واصل شده است.

وی افزود: از این میان 211 چکیده، به دلیل تکراری بودن یا عدم مطابقت با محورهای همایش، مورد پذیرش قرار نگرفت و 257 مقاله توسط هیأت 43 نفره‌ی کمیته‌ی علمی، مورد بررسی قرار گرفت.

وی خاطر نشان کرد: از مقالات بررسی شده نیز 70 مورد پذیرفته نشد و 187 مقاله مورد پذیرش نهایی قرار گرفت که 36 مقاله به شکل سخنرانی، 151 مقاله به صورت پوستر در همایش ارائه می‌شوند.

دکتر مرادی اضافه کرد: در مدت زمان برگزاری این همایش شش نشست علمی و نیز طی دو پنل 13 سخنرانی جامع برگزار خواهد شد.

شایان ذکر است همایش مراقبت مبتنی بر شواهد در پرستاری و مامایی، 26 و 27 تیر ماه در تالار ابن سینا T جنب دانشکده‌ی پرستاری و مامایی مشهد در حال برگزاری است.

در این همایش، اعضای بورد تخصصی کشوری رشته‌های پرستاری و مامایی نیز حضور دارند و ده‌ها پژوهشگر، یافته‌ها و تجارب پژوهشی خود در زمینه‌ی ارتقای دانش‌های پرستاری و مامایی را با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار