جایگاه مناسب ایران در زمینه علم سم شناسی

  • PDF

رئیس کمیته علمی جامعه مراکز سم شناسی و سم شناسان بالینی اروپایی گفت : کشور ایران در زمینه علم سم شناسی از جایگاه مطلوبی در جهان برخوردار است.

 به گزارش وب دا دانشگاه علوم پزشکی مشهد ،پرفسور مگر بانه در حاشیه افتتاح یازدهمین کنگره بین المللی سم شناسی و مسمومیتها در مشهد گفت: وجود دانشمندان و پژوهشگران نخبه در زمینه علم سم شناسی در ایران موجب شده است که این کشور جایگاه مناسبی در زمینه سم شناسی و ارائه طرحهای تحقیقاتی و مقالات در جوامع بین المللی داشته باشد.alt

استاد سم شناسی دانشگاه پاریس دیتروید فرانسه افزود: توانمندی علمی و تخصصی محققان سم شناس کشور ایران به ویژه دانشگاه علوم پزشکی مشهد موجب شده است که محققان دانشگاه  دیتروید فرانسه تمایل به همکاری در زمینه انجام طرحهای تحقیقاتی  مشترک در زمینه علم سم شناسی با ایران را داشته باشند .

محقق و پژوهشگر برجسته علم سم شناسی فرانسه اظهار داشت : در این زمینه تا کنون طرح پژوهشی مشترک با عنوان مسمومیت با ترامادول انجام شده است و در نشریه علمی فرانسه نیز به چاپ رسیده است .

وی شايع ترين مسموميت هاي دنيا را شامل مسموميت با حشره كش ها و سموم آفت كش و همچنين مسموميت هاي دارويي عنوان كرد و افزود: در اروپا و آمريكا مسموميت هاي دارويي اعم از عمدي و غير عمدي شايع است.

پرفسور مگر بانه مصرف موادغیر قانونی و محرک از جمله ماری جوانا ، آمفتامین ها و  کوکائین را از دیگر عوامل شایع مسمومیت در کشورهای اروپایی و آمریکایی برشمرد .

يازدهمين كنگره بين المللي سم شناسي و مسموميت هاي ايران با حضور دانشمندان و محققان از 18 كشور دنيا طي روزهاي 22 تا 24 شهريور ماه در مشهد در حال برگزاري است.