مهلت ارسال آثار به جشنواره کشوری خاطره نویسی عهد جانانه تمدید شد

  • PDF

پایان تیرماه آخرین مهلت ارسال و ثبت آثار خاطره‌نویسی در جشنواره کشوری دانشجویی "خاطره نویسی عهد جانانه" است.

به گزارش وب دا، این جشنواره با هدف فرهنگ‌سازی درجهت مقابله با ویروس کرونا، با حمایت معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت ویژه دانشجویان، اعضای هیئت علمی و کارمندان دانشگاه های سراسر کشور در حال برگزاری است.

تمدید این جشنواره  با توجه به درخواست‌های مکرر برخی متخصصین و کادر سلامت که به علت اشتغال در مراکز درمانی در ایام شیوع کرونا فرصت حضور و ارسال آثار در جشنواره کشوری خاطره نویسی «عهد جانانه» را پیدا نکرده بودند، صورت گرفت.

"خاطرات کادر درمان در مراکز درمانی و بهداشتی"، "خاطرات دانشجویان از فعالیت‌های فرهنگی و جهادی"، "خاطرات دانشجویان در خط مقدم مقابله با کرونا"، "خاطرات کارکنان و دانشجویان نظام سلامت در دوران بیماری" و "خاطرات خانواده کادر درمان در دوران شیوع بیماری" پنج محوری هستند که برای ارسال آثار شرکت‌کنندگان درنظر گرفته شده است. در پایان جشنواره از آثار برگزیده، کتابی نفیس برگرفته از خاطرات ارزشمند متخصصین و دانشجویان و کادر سلامت تدوین و چاپ خواهد شد.

علاقمندان می‌توانند جهت دریافت اطلاعات بیشتر، دریافت شیوه نامه اجرایی مسابقه، فرم ثبت نام و ارسال آثار به نشانی اینترنتی www.ajums.ac.ir  مراجعه نمایند.

در پایان از آثار برگزیده، کتابی نفیس برگرفته از خاطرات ارزشمند متخصصین و دانشجویان و کادر سلامت تدوین و چاپ خواهد شد.

وبینار تخصصی استرابیسم در بیمارستان خاتم الانبیا(ص) برگزار می شود

  • PDF

کنگره بین المللی فوق تخصصی چشم پزشکی  در مشهد آغاز به کار کردعضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ابراز کرد: وبینار تخصصی روش های درمان استرابیسم با حضور مشاور کلینیک چشم پزشکی مایو روچستر آمریکا در بیمارستان تخصصی چشم خاتم الانبیا(ص) دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار می شود.

دکتر علی اکبر صابر مقدم در گفتگو با وب دا خاطر نشان کرد: این وبینار با حضور اعضای هیات علمی گروه چشم هفتم تیر ماه با سخنرانی دکتر برایان جی مهنی استاد چشم پزشکی کلینیک چشم مایو با محوریت روش های درمانی استرابیسم برگزار می شود.

فلوشیپ انحرافات چشمی و جراح پلاستیک چشم  تصریح کرد: باتوجه به برگزاری مجازی این گردهمایی علمی، پیش بینی می شود بیش از صد جراح چشم از سراسر کشور از مطالب علمی این وبینار استفاده کنند.

وی ابراز کرد: با توجه به اعلام فراخوان از سوی انجمن چشم پزشکی ایران ، پیش بینی می شود چشم پزشکان خارجی نیز از این برنامه علمی استفاده کنند.

در این وبینار دکتر قیاسی، دکتر علی اکبر صابر مقدم، دکتر یاسر کیارودی اساتید فلوشیپ استرابیسم نیز ایراد سخن خواهند کرد.

استرابیسم فرم شایعی از انحراف چشم است که نیاز به بررسی در خصوص روش های درمانی آن احساس می شود.

 

نخستین مرحله داوری آثار داستانی جشنواره هنر و روان به پایان رسید/انتخاب 55 اثر داستانی برگزیده

  • PDF

ارسال یک هزار و 500 اثر به نخستین جشنواره ملی هنر و روانمسئول برگزاری نخستین جشنواره ملی هنر و روان، یادواره مرحوم دکتر موسی حجازی اظهار کرد:نخستین مرحله داوری آثار داستانی جشنواره ملی هنر و روان یادواره مرحوم دکتر حجازی ، با انتخاب 55 اثر داستان کوتاهی برتر به پایان رسید.

دکتر محمدرضا فیاضی بردبار  در گفتگو با وب دا، با اشاره به اینکه برنامه‌های نخستین جشنواره ملی هنر و روان، یادواره مرحوم دکتر موسی حجازی که به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار می‌شود از تابستان سال گذشته آغاز شد ،بیان کرد: هدف از برگزاری آن شناسایی بیماران روانپزشکی و کمک به آنان و نیز ارتقاء سطح روان بود.

وی با اشاره به اینکه این رویداد هنری در ۳ بخش عکس، فیلم کوتاه و داستان کوتاه برگزار می‌شود، خاطرنشان کرد: برگزاری مرحله نهایی جشنواره به دلیل شیوع ویروس کرونا به تعویق افتاده است اما مراحل داوری اثار به ترتیب توسط داوران برتر ملی در حال انجام است.

مسئول برگزاری نخستین جشنواره ملی هنر و روان، یادواره مرحوم دکتر موسی حجازی با بیان اینکه از بین 342 اثر داستانی ارسالی به دبیرخانه جشنواره ملی هنر وروان ، 55 اثر در مرحله اول داوری برگزیده شدند، عنوان کرد: این جشنواره در موضوعات محوری جشنواره ملی هنر و روان، یادواره مرحوم دکتر موسی حجازی در موضوعات جستجوی سلامت روان در زندگی شهری و روستایی، ابتلا به بیماری‌های روحی و روانی و ادامه زندگی، معنویت، مناسک و سلامت، اورژانس‌های اجتماعی، شادمانی و اندوه، والدگری مثبت، ارتباط مؤثر، خشم و ترس، پذیرش تفاوت‌ها، تاب‌آوری روانشناختی، فرهنگ و سلامت، حاشیه‌نشینی و اختلالات روانپزشکی، کودکان و دنیای روانی آنان، کودک‌آزاری، مراقبت از زنان آسیب‌پذیر، سالمندان و اقلیت‌ها برگزار می شود.

دکتر فیاضی بردبار با بیان اینکه از بین 55 اثر برگزیده داستانی ، 5 اثر به مرحله نهایی خواهید رسید که داستانهای برگزیده در قالب یک اثر داستانی چاپ خواهد شد، عنوان کرد: مراسم اختتامیه جشنواره هنر وروان در بیمارستان ابن سینا برگزار خواهد شد اما اگر تحت هر شرایطی امکان برگزاری حضوری مراسم اختتامیه فراهم نشد، این مراسم به‌صورت مجازی و ویدیوکنفرانس برگزار خواهد شد و تنها برگزیدگان در محل برگزاری مراسم حاضر خواهند بود.

آثار ارسالی به دبیرخانه این رویداد هنری 1462 اثر بوده که شامل هزار عکس، 342داستان کوتاه و 120 فیلم کوتاه بوده است.

ارسال یک هزار و 500 اثر به نخستین جشنواره ملی هنر و روان

  • PDF

اختلالات روانی در ایران شیوع 25 درصدی داردمسئول برگزاری نخستین جشنواره ملی هنر و روان، یادواره مرحوم دکتر موسی حجازی اظهار کرد: تعداد آثار ارسالی به دبیرخانه این رویداد هنری 1500 اثر بوده که شامل هزار عکس، 380 داستان کوتاه و 120 فیلم کوتاه بوده است.

دکتر محمدرضا فیاضی بردبار در جریان داوری آثار ارسالی به دبیرخانه نخستین جشنواره ملی هنر و روان، یادواره مرحوم دکتر موسی حجازی توسط هیات داوران، خاطر نشان کرد: برنامه‌های نخستین جشنواره ملی هنر و روان، یادواره مرحوم دکتر موسی حجازی که به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار می‌شود از تابستان سال گذشته آغاز شد و هدف از برگزاری آن شناسایی بیماران روانپزشکی و کمک به آنان و نیز ارتقاء سطح روان بود.

وی افزود: آحاد مختلف جامعه آگاهی کاملی با حوزه روانپزشکی ندارند و وقتی اسم این نوع بیماران را می‌شوند می‌ترسند و ما به بهانه برگزاری اولین جشنواره ملی هنر و روان، یادواره مرحوم دکتر موسی حجازی می‌خواهیم این ترس را خارج نموده و پیوند میان این نوع بیماران را با گروه‌های مختلف جامعه برقرار کنیم.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه این رویداد هنری در 3 بخش عکس، فیلم کوتاه و داستان کوتاه برگزار می‌شود، خاطرنشان کرد: فراخوان این جشنوراه در مهر ماه سال گذشته داده شد و طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته بنا بود که در اسفند ماه جمع‌آوری آثار، در فروردین ماه داوری آثار و در اردیبهشت ماه اختتامیه این رویداد هنری را داشته باشیم، اما به جهت شیوع ویروس کرونا کلیه برنامه‌ریزی‌ها دچار تغییر شد.

دکتر فیاضی تصریح کرد: اگر نگرانی‌های موجود درخصوص افزایش آمار روزهای اخیر و موج دوم کرونا برطرف شود،  برنامه تعیین شده جدید برای برگزاری اختتامیه اولین جشنواره ملی هنر و روان، یادواره مرحوم دکتر موسی حجازی تیر ماه و با حضور مسئولان کشوری، استانی و شهری است و اگر در این زمان هم میسر نشد مهر ماه را به عنوان زمان بعدی انتخاب کرده‌ایم؛ اما اگر تحت هر شرایطی امکان برگزاری حضوری مراسم اختتامیه فراهم نشد، این مراسم به‌صورت مجازی و ویدیوکنفرانس برگزار خواهد شد و تنها برگزیدگان در محل برگزاری مراسم حاضر خواهند بود.

وی تأکید کرد: برنامه ما این است که اختتامیه در بیمارستان ابن سینا برگزار شود و تا مردم از نزدیک بیماران دارای مشکلات روانپزشکی را ببینند و با این گروه که عضوی از جامعه هستند به‌خوبی ارتباط برقرار کنند و ترسی از آنان نداشته باشند.

مسئول برگزاری اولین جشنواره ملی هنر و روان، یادواره مرحوم دکتر موسی حجازی با بیان اینکه فراخوان این جشنواره ویژه عموم مردم بود و هیچ نوع محدودیتی نداشت، گفت: اولین جشنواره ملی هنر و روان، یادواره مرحوم دکتر موسی حجازی را در موضوعات جستجوی سلامت روان در زندگی شهری و روستایی، ابتلا به بیماری‌های روحی و روانی و ادامه زندگی، معنویت، مناسک و سلامت، اورژانس‌های اجتماعی، شادمانی و اندوه، والدگری مثبت، ارتباط مؤثر، خشم و ترس، پذیرش تفاوت‌ها، تاب‌آوری روانشناختی، فرهنگ و سلامت، حاشیه‌نشینی و اختلالات روانپزشکی، کودکان و دنیای روانی آنان، کودک‌آزاری، مراقبت از زنان آسیب‌پذیر، سالمندان و اقلیت‌ها برگزار کرده‌ایم.

مسئول برگزاری اولین جشنواره ملی هنر و روان، یادواره مرحوم دکتر موسی حجازی ادامه داد: ما باورمندان به تأثیر انکارناپذیر هنر و روان بر یکدیگر، برآنیم تا با روشن کردن شمع، نوری را به هزار توی روان بتابانیم و به روشنگری و درک بیشتر این بخش پر رمز و راز وجود انسان بپردازیم، ما باور داریم بیان هنری این قدرت را دارد که فرهنگ و آگاهی عمومی از بیماری‌ها و سلامت روان را ارتقاء بخشیده و به همگان کمک کند تا با آسایش خیال در جستجوی ارتقا سلامت روان خود باشند.

دکتر فیاضی با تأکید بر اینکه می‌خواهیم با پیوندزنی علم و هنر، شاخه‌ای نو پرورش دهیم، از عصاره تخیل و واقعیت و چه بهتر که این مکاشفه و شناخت و به یاری خدا، با برپایی جشنواره و دعوت از ادیبان وهنرمندان جامه عمل به خود بپوشاند، گفت: می‌خواهیم با برگزاری این جشنواره اهداف مدنظر در حوزه‌های درک عمیق‌تر رمز و راز روان انسان، نگریستن از منظر هنر به سلامتی و رشد روان، نگاهی هنرمندانه به دردمندان روان و نزدیکی و باورپذیری دنیای شهروندان مبتلا به تألمات روان محقق شوند.

مسئول برگزاری اولین جشنواره ملی هنر و روان، یادواره مرحوم دکتر موسی حجازی با ذکر این نکته که آثار جشنواره توسط 15 نفر تیم داوری شامل 4 نفر تیم داوری عکس، 4 نفر تیم داوری فیلم کوتاه و 7 نفر تیم داوری داستان کوتاه مورد قضاوت قرار می‌گیرد و 5 اثر برتر هر رشته با رأی هیأت داوران معرفی خواهند شد، بیان کرد: در این جشنواره نفرات اول تا پنجم هر رشته و در مجموع 15 نفر مورد تقدیر واقع می‌شوند و برای نفر اول جایزه نقدی 7 میلیون تومانی، برای نفر دوم جایزه نقدی 4 میلیوین تومانی، برای نفر سوم جایزه نقدی 2 میلیون تومانی و برای هر یک از نفرات چهارم و پنجم جایزه نقدی یک میلیون تومانی در نظر گرفته شده است، ضمن اینکه لوح تقدیر جشنواره به تمامی برگزیدگان اهدا می‌شود؛ همچنین از طرف دبیرخانه جشنواره به تمامی هنرمندانی که آثارشان به نمایشگاه راه یافته گواهی شرکت در جشنواره اهدا خواهد شد.

دکتر فیاضی خاطرنشان کرد: اولین جشنواره ملی هنر و روان، یادواره مرحوم دکتر موسی حجازی توسط دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دانشکده پزشکی، گروه روانپزشکی  و با همکاری مرکز تحقیقات روانپزشکی و علوم رفتاری، انجمن روانپزشکان ایران، اداره کل بهزیستی خراسان رضوی، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی و خانه هنرمندان شهرداری مشهد برگزار شده است.