معاون توسعه وزارت بهداشت: طلب ده هزار میلیارد تومانی وزارت بهداشت از سازمان های بیمه گر

  • PDF

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت؛ایجاد روحیه امید و نگرش مثبت زمینه ارتقاء و تعالی سازمان را فراهم می کندمعاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی  با بیان اینکه در قالب ستاد برنامه تحول نظام سلامت، این معاونت مسئول پایش این برنامه شده است تصریح کرد:  بر این اساس سازمان دهی جدیدی با همکاری تمامی مدیران بودجه و مالی دانشگاه انجام شده و در گام نخست طرح پایش از بیمارستان های سطح کشور صورت گرفته است.

به گزارش وب دا، دکتر صدرالسادات در همایش مدیران بودجه دانشگاه های علوم پزشکی کشور که به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد به مدت دو روز 11 و 12 مهر ماه در حال برگزاری است افزود: برنامه های پایش این ستاد به منظور اطمینان از توزیع و مصرف بهینه منابع، هدفمند شدن مصارف،اهداف برنامه تحول،  استفاده از تجربیات موفق دانشگاه ها و آموزش همگانی اجرا می شود .

 دکتر صدرالسادات با بیان اینکه  در این طرح در حوزه های شاخص های فنی آموزش، بهداشت و درمان وارد نمی شویم و بیشتر به دنبال بررسی شاخص های مالی و در برخی از مواقع منابع انسانی خواهیم بود تصریح کرد: حوزه بودجه، برنامه های طرح تحول، زنجیره تامین کالا، نظام پرداخت با محوریت بحث کارانه و قاصدک HIS از مهمترین موضوعاتی است که به ویژه در بیمارستان ها بررسی می شود.

وی با بیان اینکه تا کنون 40 دانشگاه و 200 بیمارستان در قالب 22 تیم هفت نفره پایش شده است اظهار داشت: در این مرحله نقاط قوت و قابل بهبود شناسایی و راهکارهای پیشنهادی ارائه می شود و بر این اساس تاکید می شود که به طور حتم باید به تفاهم نامه داخلی و بودجه ریزی توجه بیشتری شود.

دکتر صدرالسادات با تاکید بر لزوم برگزاری دوره های آموزشی تخصصی اظهار داشت: بر اساس نتایج پایش، هر جایی که کارکنان تسلط بهتری بر کار دارند و از تبحر کافی برخوردار هستند عملکرد نیز به شکل چشمگیری بهتر است.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در بخش دیگری از سخنانش اظهارداشت: ملاک و مبنای وزارت بهداشت در حوزه مالی تفاهم نامه ای است که با سازمان مدیریت و برنامه صورت گرفته است که در قالب این تفاهم نامه، سازمان مدیریت متعهد شده است که یک درصد ارزش افزوده به طور کامل پرداخت شود و منابع هدفمندی یارانه ها نیز که مبلغی حدود سه هزار و 500 میلیارد تومان است پرداخت شود.

دکتر صدرالسادات با بیان اینکه تا کنون بیش از 50 درصد از منابع تخصیص یافته است خاطر نشان کرد: بر اساس این تفاهم نامه سازمان مدیریت متعهد شده است تا پایان امسال  95 درصد از  اعتبارات هدفمندی یارانه ها ، جاری دانشگاهها و 91 درصد از برنامه پزشک خانواده را به وزارت بهداشت تخصیص دهند.

دکتر صدرالسادات خاطر نشان کرد: یکی از اقدامات بی نظیری که در سال جاری صورت گرفت، دو هزار و 400 میلیارد تومان از منابعی که به وزارت بهداشت در سال گذشته تخصیص نیافته بود پرداخت شد که این میزان در بخش های مختلف درمیان دانشگاه ها توزیع شد.

وی افزود: علیرغم مشکلات مالی کشور در بحث دانشگاه ها پرداختی ها نسبت به سال 96 وضعیت بهتری داشته است و این نشان دهنده توجه دولت به حوزه بهداشت و درمان و دانشگاه های علوم پزشکی است.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد:  هر چند وضعیت نسبت به سال گذشته بهتر است اما با این وجود به طور متوسط وضعیت پرداخت کارانه مربوط به مهر ماه 96 است  و دارو و تجهیزات در شرایط فعلی با توجه به مشکلات ارزی به طور متوسط  مربوط به خرداد سال جاری است.

دکتر صدرالسادات افزود: همچنین در حوزه سازمان های بیمه گر نیز علیرغم تفاهم نامه های صورت گرفته در راستای پرداخت مطالبات اما هنوز طلب وزارت بهداشت از سازمان تامین اجتماعی در سال 96 و 97 پنج هزارمیلیارد تومان و از سازمان بیمه سلامت 5300 میلیارد تومان است.

 

 

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.