هرگز زود نیست، هرگز دیر نیست، در همه حال باید به فکر بیماری­های مجاری تنفسی بود

  • PDF

 

بیماری آسم یکی از معضلات سیستم­های بهداشت و درمان در بسیاری از کشورهای جهان از جمله کشور ما می باشد.

قائم مقام معاون بهداشت دانشگاه گفت: براساس آخرین آمار سازمان بهداشت جهانی، بیش از 334 میلیون نفر از مردم دنیا به آسم مبتلا می باشند و متاسفانه شیوع این بیماری و عوامل خطر مرتبط با آن در حال افزایش است.

به گزارش وب دا، دکتر سید کاظم فرهمند خاطر نشان کرد، با عنایت به اینکه یکی از مهم ترین اقداماتی که می توان در زمینه پیشگیری و کنترل آسم انجام داد، ارتقای آگاهی آحاد جامعه نسبت به این بیماری است. اعتلاف جهانی علیه بیماری آسم (GINA) به منظور حساس سازی جامعه، جلب مشارکت ذی نفعان و برنامه ریزی و همکاری در جهت پیشگیری و کنترل آسم، اولین سه شنبه ماه می را به عنوان روز جهانی آسم نامگذاری نموده است.

قائم مقام معاون بهداشت دانشگاه اظهار داشت: امسال GINA شعار روز جهانی آسم را که مصادف با 11 اردیبهشت ماه می­باشد، «هرگز زود نیست، هرگز دیر نیست، در همه حال باید به فکر بیماریهای تنفسی بود»را انتخاب نموده است.

دکتر فرهمند از کلیه همکاران، شبکه های بهداشت شهرستان های تابعه و مراکز 5 گانه مشهد خواست با توجه به اهمیت موضوع به منظور اطلاع رسانی و افزایش آگاهی عموم جامعه و هم اندیشی و حمایت از برنامه های ملی اقدام نمایند.

 

انجام بیش از 2600 مورد بازدید توسط بازرسان بهدشت و محیط کاشمر در برنامه سلامت نوروزی97

  • PDF

معاون بهداشتی و رئیس مرکز بهداشت شهرستان کاشمر گفت: بیش از دو هزار و 700 کیلوگرم مواد غذایی غیرقابل مصرف در قالب برنامه بسیج سلامت نوروزی در این شهرستان کشف و ضبط شده است.

به گزارش وب دا، دکتر قائمی افزود: در برنامه سلامت نورزوی کاشمر، دو هزار و 665 مورد بازدید  از مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و آشامیدنی، اماکن عمومی و رستوران ها انجام و دو واحدمتخلف در اجرای ماده 13 پلمپ شد.

وی گفت:در ایام نوروز 2301مورد مراقبت مادر باردار و دو هزارو 169مورد مراقبت از کودکان در مراکز جامع سلامت شهری و روستایی انجام شده است. 

وی گفت: در ایام نوروز 131نفر واکسیناسیون و 144مورد نمونه گیری هیپوتیروئیدی از نوزادان انجام شده است.

معاون بهداشتی شهرستان کاشمر با بیان اینکه در این مدت 65مورد نمونه‌برداری میکروبی از آب آشامیدنی انجام شده است، اظهار کرد: تمام نمونه‌برداری آب شرب مصرفی در این ایام مطلوب گزارش شده است.

وی با اشاره به اینکه در این بازه زمانی تعداد یک هزار و 463 مورد کلرسنجی آب در ایستگاه‌های ثابت و سیار در ایام نوروز انجام شده است، افزود: به‌طور متوسط تعداد دو اکیپ بازرسی در هر روز در طول طرح در کل منطقه با دو نفر پرسنل در هر روز بازرسی‌ها را انجام داده‌اند.

دکترقائمی افزود: در طی اجرای برنامه تعداد 45 مورد شکایت بهداشتی توسط گزارشات مردمی دریافت شد که به 28 مورد شکایت ثبت شده در شماره 190 کشوری رسیدگی شده است.

معاون بهداشتی شهرستان کاشمر به فعال بودن آزمایشگاه مرکزی تشخیص طبی و همچنین مرکز بهداشتی و درمانی شماره 2 شهری کاشمر(عصمتیه) در تمام ایام تعطیلات نوروزی اشاره کرد و گفت:از 25 اسفند ماه 96تا15فروردین 97 تعداد 78مورد مشاوره ازدواج در ایام تعطیلات نوروزی صورت گرفته است.

وی خاطر نشان کرد: در این مدت 32 مورد حیوان گزیدگی گزارش شده است که 92دوز واکسن هاری  و3000واحد سرم هاری مصرف شده است.

1478مورد بازدید از مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی درنیمه اول اجرای برنامه بسیج سلامت نوروزی 97کاشمر

  • PDF

معاون بهداشتی و رپیس مرکزبهداشت شهرستان کاشمرگفت:از ابتدا شروع برنامه در شهرستان کاشمر1478 مورد بازدید از مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و آشامیدنی  بعمل آمده است.

به گزارش وب دا، دکتر قائمی افزود: در برنامه بسیج سلامت نوروزی که از 15 اسفند ماه تا پایان تعطیلات نوروزی  انجام می شود، تیم های بازرسی بهداشت محیط و حرفه ای در مرکز بهداشت شهرستان کاشمر مستقر هستند.

وی گفت:در این مدت تعداد228  مورد کارت بهداشتی برای  کارکنان و پیشه وران  مراجعه کننده به مراکز بهداشتی صادر شده است.

رئیس مرکز بهداشت کاشمر خاطر نشان کرد: از ابتدای شروع برنامه یک هزار و 865 کیلو گرم مواد غذایی و بهداشتی  غیر بهداشتی و تاریخ مصرف گذشته جمع آوری  و معدوم شده است.

معاون بهداشتی شهرستان کاشمرافزود: 31مورد بازدید از سامانه های آبرسانی سطح شهرستان کاشمر و همچنین 828 مورد کلرسنجی آب شرب صورت گرفته  و شش مورد نمونه برداری از مواد غذایی انجام شده و به آزمایشگاه ارسال شده است.

دکتر قائمی خاطر نشان کرد: بطور متوسط  تعدادسه اكيپ بازرسي در هر روز در طول برنامه در كل منطقه با دو نفر پرسنل در هر روز بازرسی ها را انجام داده اند.

وی افزود : در طی اجرای برنامه 154مورد سنجش عوامل محیط در مراکز و اماکن با تجهیزات پرتابل انجام  و تعداد38مورد شکایت در سامانه190 کشوری ثبت و رسیدگی شده است.

تأکید بر تقویت اجرای برنامه پزشک خانواده و سیستم ارجاع در جلسه ستاد اجرایی استان

  • PDF

 

  

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد بر تقویت اجرای برنامه پزشک خانواده و سیستم ارجاع تأکید کرد.

دکتر محمدرضا دارابی که در جلسه ستاد اجرایی برنامه پزشک خانواده و بیمه روستایی حضور یافت، ضمن تأکید بر ضرورت تقویت برنامه پزشک خانواده و سیستم ارجاع گفت: اجرای برنامه پزشک خانواده پس از گذشت سالها از انقلاب اسلامی اقدام بزرگی است که توسط وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی صورت گرفته و از مهمترین مزایای آن میتوان به صرفه جویی های اقتصادی آن برای مردم و بودجه کشور اشاره کرد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اضافه کرد: علیرغم رشد بسیار خوب کشور در حوزه علوم پزشکی، مراجعه بی رویه برخی از بیماران بطور مستقیم به پزشکان متخصص و فوق تخصص، اشکالاتی را در مدیریت و اجرای صحیح سیستم ارجاع بوجد آورده است که میبایست به زودی در صدد اصلاح این فرهنگ اقدام نماییم.

دکتر دارابی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: گرچه معاونت آموزشی وزارت بهداشت، بدنبال تعلیم و تربیت پزشک خانواده است، اما برخی از نهادها و ارگاهای غیر تخصصی و غیرمرتبط با امر سلامت در کشور، با اقدامات موازی، مشکلاتی را بر سر راه اجرای صحیح سیستم نظام ارجاع قرار میدهند که این امر نه تنها گره ای را از مشکلات بیماران باز نخواهد کرد، که موجب تضییع حقوق مردم برخی از شهرها و روستاهای کم برخوردار شده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز برنامه سیستم ارجاع بیماران و پزشک خانواده را باعث ایجاد همکاری  تنگاتنگ بین دانشگاههای علوم پزشکی و سازمانهای بیمه گر اعلام کرد و گفت: اختصاص اعتبارات مشخص و همچنین نظارت بر حسن انجام امور در این بخش توسط دانشگاههای علوم پزشکی و سازمانهای بیمه گر را باعث افزایش میزان رضایتمندی بیماران و همچنین احساس رضایت در امر پرداخت برای همکاران تیم پزشک خانواده دانست.

دکتر حمیدرضا بهرامی افزود: برنامه پزشک خانواده از سال 1384 در کشور آغاز شده است اما پس از اجرایی شدن برنامه تحول نظام سلامت از سال 1393 تمامی پرداختها به اعضای تیم پزشک خانواده بدون تأخیر و طبق برنامه انجام میگیرد.

وی اضافه کرد: جمعیتی بالغ بر 4 میلیون و 835 هزار نفر تحت پوشش سیستم ارجاع و برنامه پزشک خانواده در دانشگاه علوم پزشکی مشهد هستند که از 159 مرکز بهداشتی ـ درمانی خدمت میگیرند.