تأکید بر تقویت اجرای برنامه پزشک خانواده و سیستم ارجاع در جلسه ستاد اجرایی استان

  • PDF

 

  

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد بر تقویت اجرای برنامه پزشک خانواده و سیستم ارجاع تأکید کرد.

دکتر محمدرضا دارابی که در جلسه ستاد اجرایی برنامه پزشک خانواده و بیمه روستایی حضور یافت، ضمن تأکید بر ضرورت تقویت برنامه پزشک خانواده و سیستم ارجاع گفت: اجرای برنامه پزشک خانواده پس از گذشت سالها از انقلاب اسلامی اقدام بزرگی است که توسط وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی صورت گرفته و از مهمترین مزایای آن میتوان به صرفه جویی های اقتصادی آن برای مردم و بودجه کشور اشاره کرد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اضافه کرد: علیرغم رشد بسیار خوب کشور در حوزه علوم پزشکی، مراجعه بی رویه برخی از بیماران بطور مستقیم به پزشکان متخصص و فوق تخصص، اشکالاتی را در مدیریت و اجرای صحیح سیستم ارجاع بوجد آورده است که میبایست به زودی در صدد اصلاح این فرهنگ اقدام نماییم.

دکتر دارابی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: گرچه معاونت آموزشی وزارت بهداشت، بدنبال تعلیم و تربیت پزشک خانواده است، اما برخی از نهادها و ارگاهای غیر تخصصی و غیرمرتبط با امر سلامت در کشور، با اقدامات موازی، مشکلاتی را بر سر راه اجرای صحیح سیستم نظام ارجاع قرار میدهند که این امر نه تنها گره ای را از مشکلات بیماران باز نخواهد کرد، که موجب تضییع حقوق مردم برخی از شهرها و روستاهای کم برخوردار شده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز برنامه سیستم ارجاع بیماران و پزشک خانواده را باعث ایجاد همکاری  تنگاتنگ بین دانشگاههای علوم پزشکی و سازمانهای بیمه گر اعلام کرد و گفت: اختصاص اعتبارات مشخص و همچنین نظارت بر حسن انجام امور در این بخش توسط دانشگاههای علوم پزشکی و سازمانهای بیمه گر را باعث افزایش میزان رضایتمندی بیماران و همچنین احساس رضایت در امر پرداخت برای همکاران تیم پزشک خانواده دانست.

دکتر حمیدرضا بهرامی افزود: برنامه پزشک خانواده از سال 1384 در کشور آغاز شده است اما پس از اجرایی شدن برنامه تحول نظام سلامت از سال 1393 تمامی پرداختها به اعضای تیم پزشک خانواده بدون تأخیر و طبق برنامه انجام میگیرد.

وی اضافه کرد: جمعیتی بالغ بر 4 میلیون و 835 هزار نفر تحت پوشش سیستم ارجاع و برنامه پزشک خانواده در دانشگاه علوم پزشکی مشهد هستند که از 159 مرکز بهداشتی ـ درمانی خدمت میگیرند.

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار