کاهش هزینه های درمانی سازمانها در سایه توجه به ایمنی و سلامت شغلی

  • PDF

متخصص طب کار و بیماریهای شغلی اظهار کرد: نيروي شاغل، بخش مولد جامعه را تشكيل مي‌دهد و توسعه اقتصادي بر پايه مهارت و سلامت نيروي كار استوار است از همین رو وجود بيماريها و حوادث ناشي از كار به لحاظ هزينه هاي درمان، ايجاد ناتواني، غيبتهاي كاري و زمانهاي از دسته رفته كاري، بار سنگيني را بر دوش اقتصاد ملي تحميل مي‌كند بنابراین کاهش هزینه های درمانی سازمان ها در سایه توجه به ایمنی و سلامت شغلی افراد میسر می شود.

به گزارش وب دا، دکتر احسان رفیعی منش با بیان اینکه پرداختن به سلامتي کارکنان و رسيدگي به مسائل بهداشتي آنان و همچنين بكارگيري راهكارهاي مناسب جهت تطبيق وضعيت كار با شرايط جسمي و رواني آنها ميتواند ضمن کاهش هزينه هاي درمانی در دراز مدت منجر به افزايش بهره وري سازماني و توسعه اقتصاد ملي شود، ابراز کرد:  مديران منابع انساني براي آنكه به سهولت پاسخگوي هزينه‌ها باشند و نقش مؤثرتري در مديريت منابع ايفاء كنند، بايد به مقوله ايمني و سلامت شاغلين بيشتر توجه كنند. به عبارت ديگر سازمانهاي مختلف همچنان كه در جهت بالا بردن سطح كيفيت تكنولوژي و محصولات خود كوشا هستند، بايد روش مشخصي را در پيش بگيرند كه بتوانند عوامل زيان آور محيط كار را شناسايي كرده، و اثرات احتمالي آن بر سلامت كاركنان را ارزيابي و كنترل نمايند.

وی با اشاره به اینکه نتايج مطالعات اقتصاد سلامت نشان مي دهد سازمانهايي که سيستمهای مدیریت ایمنی و سلامت شغلی را راه اندازي مي کنند، ميتوانند 40تا20 درصد هزينه هاي پرداختي بابت بيماريها و حوادث شغلي را کاهش دهند، تصریح کرد: بر اساس آمار سازمان جهاني بهداشت، اجراي یک برنامه فعاليت فيزيکي در محيط کار ميتواند غيبتهاي کاري را به ميزان 32تا6 درصد و هزينه هاي درماني را 55تا20 درصد کاهش داد.

مدیر گروه طب کار با تاکید براینکه قطعا با اجراي کامل و گسترده برنامه هاي ايمني و سلامت شغلي ميزان کاهش اين هزينه ها مي تواند بيش از اين هم باشد،  افزود: کميته مشترک کارشناسان سازمان جهاني بهداشت و سازمان بين المللي کار(WHO/ILO)  ، در سال 1994 سلامت شغلي را «حفظ و ارتقاء به بالاترين درجه ممکن سلامت جسمي، رواني و اجتماعي کارکنان در تمامي مشاغل» تعریف کردند.

وی ادامه داد: به منظور اجراي موفق برنامه‌هاي ايمني و سلامت شغلي و ايجاد يك محيط كاري سالم و امن، ايجاد تعهد در مديريت سازمان همراه با جلب مشاركت قوي كاركنان ضروري است؛از همین رو با توجه به ابلاغ برنامه سلامت کارکنان دولت توسط وزارت بهداشت و همچنین دستورالعمل سلامت کارکنان مراکز بهداشتی درمانی توجه به موضوع سلامت کارکنان در حال حاضر جزء اولویتهای اصلی دانشگاه علوم پزشکی مشهد می باشد.

دکتر احسان رفیعی منش ابراز کرد: شعار سازمان بین المللی کار در سال 2019 بمناسبت روز جهانی ایمنی و سلامت در محیطهای کاری، آینده کاری ایمن وسالم نامگذاری شده است.

 

 

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار