رییس سازمان غذا و دارو؛ کاهش 450 میلیون دلاری واردات دارو

  • PDF

رییس سازمان غذا و دارو کاهش 450 میلیون دلاری واردات دارو را از مهمترین دستاوردهای وزارت بهداشت در سه سال اخیر عنوان کرد و اظهار داشت: این در حالی است که تا پیش از اجرای برنامه تحول نظام سلامت علاوه بر بحران دارو ،کشورمان با کمبود صدها قلم دارو نیز مواجه بود.

به گزارش وب دا، دکتر دیناروند در همایش کلان منطقه 9 کشور در حوزه غذا و دارو که با حضور روسای دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی و معاونین غذا و دارو مشهد، بیرجند، بجنورد، نیشابور، گناباد، سبزوار، تربت جام و تربت حیدریه با میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد،با اشاره به اینکه سه سال گذشته بر اساس نظر سنجی، رفع بحران و کمبود دارو از مهمترین خواسته های مردم به شمار می رفت خاطر نشان کرد: این در حالی است که اگر همانند گذشته، واردات دارو در کشور صورت می گرفت هم اکنون باید سالانه یک میلیارد دلار دارو به کشور وارد می شد.

تا پیش از برنامه تحول نظام سلامت 40درصد هزینه ها از جیب مردم پرداخت می شد

وی اجرای برنامه تحول نظام سلامت را یکی از اقدامات مهم و موثر دولت و وزارت بهداشت عنوان کرد و اظهار داشت: تا پیش از اجرای این برنامه مردم با مشکلات متعددی در زمینه دارو و لوازم پزشکی در بیمارستان ها و همچنین پرداخت هزینه های بستری روبرو بودند که با اجرای این برنامه بسیاری از این مشکلات مرتفع شد.

رییس سازمان غذا و دارو کشور خاطر نشان کرد:  تا پیش از اجرای برنامه 40 درصد هزینه های بستری از جیب مردم پرداخت می شد  که این میزان در حال حاضر به کمتر از شش درصد در مناطق شهری و سه درصد در قالب نظام ارجاع رسیده است.

دکتر دیناروند با اشاره به اینکه موفقیت های برنامه تحول نظام سلامت تنها محدود به دارو، لوزام مصرفی و هزینه های بستری نیست اظهار داشت: در سه سال اخیر مطابق سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی تخت های مراقبت ویژه در کشور ایجاد شده است و بیمارستان های متعددی به بهره برداری رسیده است.

کسب مقام نخست دنیا در افزایش سن امید به زندگی

رییس سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی شاخص امید به زندگی در کشور 57 سال بود اظهار داشت: بر اساس  اعلام سازمان بهداشت جهانی، کشور ایران با دستیابی به میانگین 79 سال در شاخص امید به زندگی بیشترین میزان رشد را در جهان داشته است.

کاهش بیماری های غیر واگیر از برنامه های جدید سازمان غذا و دارو

دکتر دیناروند افزایش کیفیت، ایمنی، سلامت و اصالت کالا را از ماموریت ها و مهمترین برنامه های سازمان غذا و دارو عنوان کرد و اظهار داشت: در سه سال اخیر اقدامات موثری در این زمینه صورت گرفته است و در حال حاضر مردم  و دولت به وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو به عنوان مرجع سلامت اعتماد دارند و این جایگاه تثبیت شده است که دستاورد بزرگی محسوب می شود.

وی تنظیم بازار در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی را از دیگر ماموریت های سازمان غذا و دارو برشمرد و اظهار داشت: تنظیم بازار و دسترسی به معنای کامل کلمه از اهداف سازمان است که در سال های اخیر برنامه های متمرکزی در راستای قیمت گذاری و کنترل قیمت ها در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی صورت گرفته است.

رییس سازمان غذا و دارو، کاهش قیمت صدها قلم دارو و تجهیزات پزشکی در بخش های ارزی و ریالی را از مهمترین دستاوردهای سالهای اخیر برشمرد.

دکتر دیناروند در ادامه خاطر نشان کرد:  در گذشته  تمرکز بر روی سلامت، بهداشت و ایمنی مواد غذایی بود و  در حال حاضر نگاه سلامت محوری با توجه به نقشی که تغذیه در بروز و یا پیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی متمرکز شده است.

وی توجه به میزان قند، چربی و نمک را از مهمترین برنامه های سازمان غذا و دارو برشمرد و اظهار داشت: در افق 1404 میزان اسیدهای چرب ترانس در تمامی مواد غذایی باید به صفر برسد.

وی در ادامه از اختصاص 60 میلیارد ریال اعتبار به منظور تجهیز آزمایشگاه های زیر پوشش به منظور افزایش سرعت تشخیص سموم مواد غذایی و آلاینده های دیگر خبر داد و اظهار داشت: نگاه جدید سازمان حرکت به سمت کاهش بار بیماری های غیر واگیر در کشور است که امیدواریم با توجه به افزایش سن امید به زندگی در کشور به آن دست پیدا کنیم. 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.