ساماندهی وضعیت عطاری ها یکی از مهمترین اولویت های معاونت غذاودارو

  • PDF

آموزش عمومی و فرهنگ سازی در خصوص مصرف منطقی فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل ها،از اولویت های معاونت غذاوداروی دانشگاه و امری ضروری است.

به گزارش وب دا، معاون غذاوداروی دانشگاه ضمن اشاره به تشکیل اداره فرآورده های طبیعی،سنتی و مکمل در معاونت غذاوداروگفت: در راستای اهداف سلامت محور سازمان غذاودارو،ابلاغیه این سازمان و با هدف نظارت هرچه بیشتر بر کیفیت و سلامت فرآورده های طبیعی و سنتی، فرهنگ سازی و آموزش،دسترسی آحاد مردم به فرآورده هایی با کیفیت و ایمن، اداره فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل در معاونت های غذاو دارو تشکیل شد.

دکتر محمد رضا صابری افزود: متاسفانه یکی از تخلفات فرا گیری که در برخی عطاری ها وجود دارد تجویز و ارائه دارو بدون هیچ گونه مجوز است و اطلاعات فرآورده های طبیعی توسط افرادی که علم و تخصصی در این زمینه ندارند ارائه، و عوارض جبران ناپذیری نیز برای مصرف کننده در پی خواهد داشت.

دکتر صابری خاطر نشان کرد: دخالت در امر درمان و ارائه  داروها بدون اطمینان به اصالت آن در مکانی غیر از داروخانه تخلفی است که قاطعانه با آن برخورد خواهد شد و این مهم نیازمند همکاری و تعامل سایر ارگان های مرتبط خواهد بود و در این راستا، ساماندهی وضعیت عطاری ها یکی از مهمترین  اولویت های سازمان غذاودارو است.

معاون غذاوداروی دانشگاه علوم پزشکی مشهد یادآور شد: به منظور ارتقا سطح معلومات و آگاهی مردم در زمینه عدم خرید داروهای گیاهی از عطاری ها ، تشخیص داروهای قاچاق معاونت غذاوداروی دانشگاه اقدام به برگزاری دوره های آموزشی  و توزیع بروشورهای آموزشی در خصوص: داروهای گیاهی ،گیاهان دارویی ، برچسب اصالت و سلامت و همچنین پخش توصیه ها در این زمینه بصورت زیرنویس در برنامه های صداوسیمای مرکز خراسان رضوی و تلویزیون های تبلیغاتی سطح شهر کرده است.

دکتر صابری در پایان، انجام هرگونه مشاوره دارویی،دخالت در درمان، عرضه داروها و فرآورده های غیر مجاز و قاچاق- داروهای دست ساز-داروهای مخدر و ترک اعتیاد و روانگردان-فرآورده های چاقی و لاغری- الکل طبی در عطاری ها را تخلف عنوان و اعلام کرد با این موارد برابر قانون و مقررات برخورد لازم صورت خواهد پذیرفت.

وی از هموطنان خواست در صورت مشاهده چنین مواردی،موارد را  به معاونت غذاوداروی دانشگاه اطلاع رسانی نمایند. 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.