پاسخگویی به سوالات دارویی شهروندان در مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم معاونت غذا و دارو

  • PDF

مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مشهد به منظور پیشگیری از عوارض ناخواسته مصرف دارو راه اندازی شده است و در شش ماهه نخست امسال، کارشناسان این مرکز به بیش از 9 هزار تماس پاسخ داده اند.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گفتگو با وب دا اظهار کرد: مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم (DPIC) این معاونت با به خدمت گرفتن نیروهای آموزش دیده داروساز، ضمن پاسخ دهی به سوالات دارویی عموم مردم سعی در منطقی ساختن روند دارو- درمانی بیماران و ارائه مشاوره به گروه پزشکی را دارد تا مسیر درمان بیمار به شکل صحیحی طی شود.

دکتر عباس اخگری خاطر نشان کرد: در حال حاضر مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مشهد، پاسخگویی در خصوص مواردی چون عوارض ناخواسته ناشی از مصرف دارو، مقدار و نحوه مصرف داروها، نحوه مصرف دارو در بارداری و شیردهی، نحوه اختلاط داروها و محلول های تزریقی با هم و سازگاری آن­ها، نحوه نگهداری داروها، تداخلات داروها و مواد غذایی در هنگام مصرف همزمان، ارائه اطلاعات لازم به همراهان فرد مسموم و یا گروه پزشکی در خصوص نحوه برخورد با یک بیمار مسموم، انجام اقدامات اولیه پیش از رسیدن به مراکز درمانی و ....... را برعهده دارد.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه طی شش ماهه نخست سال جاری به بیش از نه هزار تماس توسط کارشناسان مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم این معاونت پاسخ داده شده است، افزود: از این تعداد تماس ، حدود 98 درصد تماس ها توسط خود بیمار یا وابستگان بیمار، و 2 درصد توسط گروه پزشکی بوده و72 درصد بیماران خانم و 28 درصد آقایان بوده اند.

دکتراخگری افزود: بیشترین اطلاعات درخواستی از این مرکز در خصوص عوارض جانبی داروها، کاربرد و موارد مصرف داروها، تداخل داروها با یکدیگر بوده و بیشترین داروهای مورد سوال نیز داروهای ویتامین و  مواد معدنی، داروهای ضد عفونت و داروهای ضد درد غیر استروئیدی (NSAIDs) بوده است.

وی افزود: مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مشهد با شماره تماس 190 به صورت 14 ساعته از ساعت 8 الی22 (بجز ایام تعطیل) آماده پاسخگویی به سوالات هموطنان است.

مراکز اطلاع رسانی داروها و سموم (DPICs) در کشور، وظیفه کنترل موارد مسمومیت پیش از رسیدن به مراکز درمانی، پاسخ به سؤالات دارویی گروه پزشکی و مردم را عهده دار است. این مراکز با ارائه خدمات علمی و با هدف ارتقاء سطح سلامت جامعه، حفظ ایمنی مصرف دارو، کمک به کنترل وقایع اورژانسی مانند مسمومیت با دارو یا مواد شیمیایی، مشغول به فعالیت است.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار