اطلاع رسانی در زمینه میز ان مصرف و عوارض ناخواسته مصرف دارو در مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم

  • PDF


معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم (DPIC) این معاونت با به خدمت گرفتن نیروهای آموزش دیده داروساز، ضمن پاسخ دهی به سوالات دارویی عموم مردم سعی در منطقی ساختن روند دارو  درمانی بیماران و ارائه مشاوره به گروه پزشکی را دارد تا مسیر درمان بیمار به شکل صحیحی طی شود.

دکتر عباس اخگری در گفتگو با وب دا خاطر نشان کرد: در حال حاضر مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم دانشگاه، پاسخگویی در خصوص مواردی چون عوارض ناخواسته ناشی از مصرف دارو، مقدار و نحوه مصرف داروها، نحوه مصرف دارو در بارداری و شیردهی، نحوه اختلاط داروها و محلول های تزریقی با هم و سازگاری آن­ها، نحوه نگهداری داروها، تداخلات داروها و مواد غذایی در هنگام مصرف همزمان، ارائه اطلاعات لازم به همراهان فرد مسموم و یا گروه پزشکی در خصوص نحوه برخورد با یک بیمار مسموم، انجام اقدامات اولیه پیش از رسیدن به مراکز درمانی و ....... را برعهده دارد.

دکتر اخگری، برپایی نمایشگاه، نشست خبری، مسابقات دانش آموزی و ... در خصوص هفته پیشگیری از مسمومیت ها را از جمله فعالیت های سالانه این مرکز برشمرد و خاطرنشان کرد: این مرکز با بهره گیری از منابع و کتب علمی، اقدام به تهیه بروشورها و خبرنامه های علمی – تخصصی آموزشی دارویی، به منظور اطلاع رسانی به گروه های هدف مختلف همچون گروه های پزشکی و عامه مردم می نماید.

وی تصریح کرد: بر این اساس در شش ماهه دوم سال گذشته، پاسخگویی به بیش از هفت هزار و چهارصد تماس توسط کارشناسان مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مشهد به شماره 190 صورت پذیرفته است.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ابراز داشت: بیشترین اطلاعات درخواستی از این مرکز در خصوص عوارض جانبی داروها، کاربرد و موارد مصرف داروها، تداخل داروها با یکدیگر بوده و بیشترین داروهای مورد سوال نیز داروهای ویتامین و  مواد معدنی، داروهای ضد عفونت و داروهای ضد درد غیر استروئیدی (NSAIDs) بوده است.

دکتر اخگری یادآور شد: مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مشهد با شماره تماس 190 به صورت 14 ساعته از ساعت 8 الی22 (بجز ایام تعطیل) آماده پاسخگویی به سوالات هموطنان است.

مراکز اطلاع رسانی داروها و سموم (DPICs) در کشور، وظیفه کنترل موارد مسمومیت پیش از رسیدن به مراکز درمانی، پاسخ به سؤالات دارویی گروه پزشکی و مردم را عهده دار است. این مراکز با ارائه خدمات علمی و با هدف ارتقاء سطح سلامت جامعه، حفظ ایمنی مصرف دارو، کمک به کنترل وقایع اورژانسی مانند مسمومیت با دارو یا مواد شیمیایی، مشغول به فعالیت می باشد.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار