تاکید رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد بر ضرورت نظارت دقیق بر فرایند تولید و توزیع دارو

  • PDF

در راستای ابلاغ دستورالعمل وزارت بهداشت و درمان کشور مبنی بر تاسیس قرارگاه جهادی دارو و ملزومات پزشکی در دانشگاه های علوم پزشکی کشور، قرارگاه مذکور در دانشگاه علوم پزشکی مشهد تاسیس و اولین جلسه‌ی ستاد اجرایی آن به ریاست دکتر محمد رضا دارابی برگزار شد.

به گزارش وبدا، رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد و رییس قرارگاه جهادی دارو و تجهیزات پزشکی، به تبیین اهداف و برنامه های این قرارگاه در دانشگاه پرداخت و گفت: در راستای سیاست های مقام عالی وزارت، بحث ایجاد قرارگاه جهادی و تشکیل کمیته مشورتی و اجرایی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد مطرح و در دستور کار قرار گرفت که امید است گام موثری در جهت کنترل و بهبود فرایند تولید و توزیع دارو و نیازهای دارویی و پزشکی در کشور باشد.

دکتر محمد رضا دارابی موضوع دارو و فرایندهای حاکم بر آن را بحثی استراتژیک و عجین شده با سلامت مردم برشمرد و با اشاره به برخی سوداگری ها در فرایند تولید و توزیع محصولات دارویی گفت: علاوه بر کسانی که به شکل سالم و دلسوزانه در این حوزه فعالیت می کنند و مهمترین دغدغه آنان سلامت مردم است، افراد سودجویی نیز وجود دارند که تنها هدفشان رسیدن به منافع شخصی است و از این رهگذر خسارات و لطمات جدی را به سلامت جامعه وارد می کنند؛ برهمین اساس از معاونت غذا و داروی دانشگاه انتظار می رود که با کنترل و نظارت دقیق ترِ مبادی و خروجی محصولات دارویی، دست افراد سودجو را از فعالیت در این حوزه کوتاه سازد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد، به حضور بیماران خارجی و تحمیل هزینه های درمان آنان به ساختار درمانی و دارویی کشور نیز اشاره کرد و گفت: با توجه به هم مرز بودن استان خراسان رضوی با کشورهای افغانستان، ترکمنستان و... و پایین بودن هزینه درمان در کشورمان ( نسبت به کشورهای یاد شده )، برخی بیماران از این کشورها به مراکز درمانی ما مراجعه می کنند و ضمن دریافت خدمات درمانی ارزان، داروی مورد نظر خود را به هر میزان که بخواهند (بویژه از داروخانه های خصوصی ) خریداری و به راحتی از کشور خارج می کنند؛ این درحالی است که بسیاری از کشورهای خارجی فروش دارو بدون نسخه را ممنوع و کنترلی سختگیرانه بر ورود و خروج آن از کشورشان دارند. 

وی در همین ارتباط افزود: خروج دارو از کشور که در واقع خروج ارز و سرمایه مردمی است، هم اکنون از جمله چالش های مهم در سیستم دارویی است و به جرات میتوان گفت که حدود 20 درصد از داروها در حال خروج از کشور است و این امر متوقف نمی شود مگر با کنترل هر چه بیشتر نهادهای نظارتی و قضایی بر فرایند تولید و توزیع دارو.

دکتر دارابی اظهار امیدواری کرد؛ با اِعمال سیاست های انقباضی در بخش تولید و توزیع دارو و سیاستهای انبساطی در ارائه خدمات درمانی به مردم، مسیر سلامت همگانی در جامعه بیش از پیش هموار گردد. 

در ابتدای این نشست مدیر اجرایی قرارگاه جهادی دارو و ملزومات پزشکی، به اهداف تاسیس این قرارگاه بر اساس نامه‌ی ابلاغی از سوی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اشاره کرد و گفت: بررسی مسائل موجود در خصوص تامین دارو و تجهیزات پزشکی، تامین راهکارهای عملی مشارکت و هم افزایی اعضای کارگروه مشورتی قرارگاه ( و مسئولان استانی ) و تدوین راهکارهای عملیاتی کردن راهکارها، سه هدف مهم و مورد تاکید در این نامه است.

دکتر جبرائیل موفق افزود: در این نامه روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور به عنوان رییس قرارگاه جهادی دارو و ملزومات پزشکی و معاونان غذا و دارو به عنوان مدیران اجرایی آن تعیین و موظف به تشکیل جلسات مشورتی، پیگیری و اجرای مصوبات و ارائه نتایج به وزارتخانه در راستای تحقق این اهداف خواهند بود.

سرپرست معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مشهد  همچنین با اشاره به ایجاد قرارگاه جهادی دارو و ملزومات پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد، راهکارهای پیشنهادی ستاد اجرایی این قرارگاه را مورد اشاره قرار داد و گفت: ورود دارو و مواد اولیه‌ی آن از کشورهای مختلف با مجوز وزارتخانه و از طریق هلال احمر، حل مشکلات مالی بین مراکز درمانی و بیمه ای، بهینه ساختن مصرف دارو و تجهیزات درمانی در بیمارستان ها و رصد دقیق عملکرد تولید کنندگان و توزیع کنندگان محصولات دارویی از طریق نهادهای نظارتی و قضایی، الزام بانک ها به ارائه وام های کم بهره به مراکز دارویی و داروخانه ها و طراحی نرم افزار ملی دارو بمنظور شفاف سازی وضعیت ذخایر دارویی و نظام تولید و توزیع در کشور، از جمله اقدامات مناسب در جهت محقق شدن اهداف قرارگاه جهادی دارو  وملزومات پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد خواهد بود.

 

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.