در سال گذشته 42 درصد مبتلایان به ایدز از طریق روابط جنسی بیمار شده اند

  • PDF

کارشناس مسئول برنامه پیشگیری از HIV و بیماری های آمیزشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه  سالانه بیش از 70 مورد ابتلا به ویروس ایدز در استان خراسان رضوی شناسایی می شونداظهار داشت: در سال گذشته 42 درصد مبتلایان به ایدز از طریق روابط جنسی و 38 درصد از طریق اعتیاد تزریقی به این بیماری مبتلا شده اند.

به گزارش وب دا، دکتر علی حسین پور افزود: حدود 80 درصد مبتلایان به ویروس ایدز مرد و بقیه زن هستند.

وی با بیان اینکه ابتلا به ایدز از طریق روابط جنسی نسبت به ابتلا از طریق تزریقی بیشتر شده است، اظهار کرد: درصد اندکی از مبتلایان به ایدز از طریق انتقال از مادر مبتلا شده و علت ابتلای برخی دیگر نیز ناشناخته است.

دکتر حسین پور افزود: از ابتدای شناسایی بیماری ایدز تاکنون 750 بیمار مبتلا به این بیماری در خراسان رضوی شناسایی شده اند که حدود 250 نفر از این تعداد دارای پرونده بوده و بقیه یا فوت شده اند و یا به استان های دیگر مهاجرت کرده اند.

وی اظهار کرد: این در حالی است که تعداد مبتلایان واقعی به ویروس ایدز در یک جامعه چهار تا پنج برابر تعداد افراد شناسایی شده می باشند که بر این اساس تعداد مبتلایان به ایدز در خراسان رضوی سه تا چهار هزار نفر برآورد می شود.

وی با بیان اینکه از 250 مبتلا به ویروس ایدز در خراسان رضوی 50 تا 70 نفر به رغم پیگیری های بسیار برای دریافت دارو مراجعه نکرده اند گفت: درمان های جدید بیماری ایدز سیر طبیعی زندگی را برای افراد مبتلا فراهم کرده است.

حسین پور افزود: درمان در قالب روشهای جدید آسان تر است به طوریکه هم اکنون سه دارو در یک کپسول با اثرگذاری بهتر ارائه می شود.

وی با اشاره به برپایی همایش معجزه درمان HIV در مشهد اظهار کرد: این همایش با حضور 700 نفر از پزشکان و پرستاران 19 آذر ماه امسال با هدف معرفی راههای درمان موثر برگزار خواهد شد.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار