سلامت جامعه در گروی تغذیه سالم

  • PDF

مدیر گروه بهبود تغذیه جامعه معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد سلامت جامعه را در گروی تغذیه سالم دانست.

دکتر زهرا اباصلتی در گفتگو با خبرنگار وب دا گفت: با توجه به اینکه تغذیه نقش اساسی در سلامت فرد دارد و سلامت فرد باعث جامعه سالم می شود بنابراین تغذیه سالم برابر است با سلامت جامعه که در این راستا برخی مواد غذایی نقش مهمی در سلامت فرد دارند.

وی به نقش مصرف میوه ها و سبزی ها در سلامتی اشاره کرد و افزود: مصرف روزانه میوه و سبزی علاوه بر ویتامین ها و املاح معدنی حاوی فیبر غذایی هستند که از اضافه وزن و چاقی پیشگیری می کند.

دکتر اباصلتی میوه ها و سبزی ها را پیام آور سلامتی عنوان و تصریح کرد: پیشگیری از اضافه وزن و چاقی، کاهش دهنده خطر ابتلا به سرطان، کاهش دهنده خطر ابتلا به فشار خون بالا، کاهش دهنده خطر ابتلا به دیابت، کاهش دهنده بیماری های قلبی و عروقی در گروی مصرف میوه ها و سبزی های تازه است.

وی با بیان این مطلب که چه غذایی بخوریم تا سالم زندگی کنیم، اظهار داشت: بهتر است که گوشت و تخم مرغ 1 الی 2 واحد، شیر و فرآورده ها 2 الی 3 واحد، حبوبات ومغزها 1 واحد، سبزی ها 3 الی 5 واحد، میوه ها 2 الی 4 واحد و نان و غلات 6 الی 11 واحد مصرف شوند.

دکتر اباصلتی با اشاره به راهنمای هرم غذایی گفت: یک واحد نان و غلات باید به صورت یک کف دست بدون احتساب انگشت (معادل 30 گرم) انواع نان ها یا نان لواش چهار کف دست یا نصف لیوان برنج یا ماکارونی پخته باشد.

وی در ادامه افزود: یک واحد سبزی باید یک لیوان سبزی برگی یا نصف لیوان سبزی پخته یا سبزی خام خرد شده یا یک عدد سیب زمینی با گوجه فرنگی یا پیاز یا خیار متوسط و یک واحد میوه به صورت یک عدد میوه متوسط مانند سیب، پرتقال و ... یا نصف لیوان آب میوه تازه و طبیعی یا نصف لیوان میوه های ریز مانند توت یا یک چهارم لیوان میوه خشک باشد.

دکتر اباصلتی با اشاره به اینکه یک واحد شیرو فراورده ها به صورت یک لیوان شیر یا یک لیوان ماست کم چرب یا 45 الی 60 گرم پنیر(2 قوطی کبریت پنیر) یا دو لیوان دوغ باشد، بیان کرد: یک واحد گوشت باید معادل 60 گرم گوشت پخته شده(یا دو قطعه خورشتی) یا نصف ران متوسط یا نصف سینه متوسط مرغ یا دو عدد تخم مرغ باشد.

وی با اشاره به یک واحد حبوبات گفت: یک واحد حبوبات باید نصف لیوان حبوبات پخته یا یک سوم لیوان انواع مغزها(گردو، فندق، بادام، پسته، تخمه) باشد.

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.