تشدید فعالیت 185 تیم نظارتی بهداشت محیط در ماه مبارک رمضان

  • PDF

جمع آوری بیش از یک تن مواد غذایی غیر قابل مصرف در بردسکنرییس گروه سلامت محیط معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، گفت: در ماه مبارک رمضان 185 تیم نظارتی با حضور 336 نفر بازرس به بیش از هزار امکنه تهیه و توزیع مواد غذایی، اماکن زیارتی و تفریحی نظارت می کنند.

محمد باباخانی در گفت‌وگو با وب دا؛ در خصوص برنامه های نظارتی در ایام ماه مبارک رمضان گفت: این نظارت ها از دهه انتهایی ماه شعبان آغاز و در حوزه غبارویی مساجد و اماکن خاص، مکان های عرضه کننده مواد غذایی جهت خدمت دهی به روزه داران انجام می شود.

رییس گروه سلامت محیط معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، یادآور شد: قنادی های تهیه و توزیع زولبیا، رستوران ها، کبابی ها و مراکز عرضه کننده مواد غذایی خاص (شله، حلیم، سوپ، آش رشته) ماه مبارک رمضان نیز در این مدت نظارت و بررسی می شوند.

باباخانی بیان داشت: اولویت نظارت بر این اماکن بر فعالیت های ماه مبارک رمضان باز می گردد؛ ضمن این که از کلیه مواد غذایی ریسک پذیر مانند شله، حلیم، زولبیا و بامیه، نمونه برداری های لازم با هماهنگی با اتاق اصناف و اتحادیه های مربوطه انجام می دهیم.

 وی تاکید کرد: اتحادیه رستوران داران، قنادی ها و ... خودکنترلی و نمونه برداری از حوزه مواد تولیدی خود را انجام می دهند و این در حالی است که بازرسان بهداشت محیط  نیز در حوزه مواد غذایی بر شاخص هایی چون آلودگی میکروبی، کیفیت، درصد مواد استفاده شده در مواد غذایی، استفاده از رنگ به جای زعفران در زولبیا و بامیه و یا بالا رفتن میزان پراکسید روغن نظارت خواهند داشت.

رییس گروه سلامت محیط معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، تاکید کرد: در سال گذشته 35 هزار و 250 مورد بازدید از مساجد، تکایا، مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و هزار و 203 مورد نمونه برداری از مواد غذایی نیز انجام شده است.

باباخانی ابراز داشت: در مجموع این بازدیدها 679 مورد معرفی به دادگاه و 124 هزار و 435 کیلو ماده غذایی معدوم شده است. در ماه مبارک رمضان سال قبل 20 هزار و 870 مورد نمونه برداری از آب آشامیدنی و 349 مورد نمونه برداری از آب استخرها انجام شده است.

 وی تاکید کرد: همچنین با 249 فروشنده دوره گرد برخورد، 230 جلسه هماهنگی با ارگان ها و دستگاه های مرتبط با برنامه های ماه مبارک رمضان در سطوح مختلف استانی و شهرستانی گذاشته شد و 212 مورد بازدید مشترک با دیگر سازمان ها داشته ایم.

رییس گروه سلامت محیط معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، بیان داشت: مردم دقت داشته باشند با توجه به مصرف برخی مواد غذایی مانند شله، حلیم، آش رشته در ایام مبارک رمضان تنها رستوران ها مجاز به تهیه و توزیع شله و حلیم و کبابی ها مجاز به تهیه و توزیع حلیم می باشند.

باباخانی بیان داشت: مردم باید دقت داشته باشند که این مواد غذایی به صورت تازه و گرم عرضه می شود و استفاده از ظروف پلاستیکی به دلیل واکنش هایی که به گرما نشان می دهند برای سلامتی مضر بوده و بهتر است از ظروف منزل جهت خرید این مواد غذایی استفاده شود.

وی بیان داشت: مراکز عرضه این گونه مواد غذایی گرم نیز بهتر است از ظروف پلاستیکی گیاهی و در غیر اینصورت از ظروفی که پشت آن علامت PP دارد استفاده کنند. ظروفی که علامت PP و شماره پروانه ساخت وزارت بهداشت  را دارا می باشد مناسب تر می باشند.

رییس گروه سلامت محیط معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد متذکر شد: بهتر است زولبیا و بامیه از قنادی ها تهیه گردد و از دیگر واحدهای صنفی خریداری نشود مگر این که پروانه ساخت بهداشتی داشته باشد.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار