ارتقاء شاخص های سلامت دهان و دندان در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد

  • PDF

رییس گروه سلامت دهان و دندان معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: با اجرای برنامه تحول نظام سلامت، گام موثری در ارتقاء شاخص های سلامت دهان و دندان دانش آموزان برداشته شد.

به گزارش وب دا، دکتر بهمن کلالی خاطر نشان کرد: با اجرای برنامه تحول نظام سلامت، شاخص سلامت دهان و دندان از 2.09 به 1.7 رسید که 40 درصد کاهش یافته است.  

وی افزود: در این مدت معاینات دهان و دندان به میزان 6 برابر نسبت به قبل از طرح تحول سلامت افزایش پیدا کرده و ترمیم دندان یا فیشورسیلانت (شیاربند پوسیدگی) دندانها برای پیشگیری از پوسیدگی دندان 2.5 برابر افزایش پیدا کرده و خدمات هم در این مدت بیشتر شده است.

رییس گروه سلامت دهان و دندان معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد، به مقاوم کردن دندان در مقابل پوسیدگی اشاره و تصریح کرد: تا پیش از برنامه تحول نظام سلامت 15 درصد دانش آموزان زیر پوشش معاینه، آموزش، غربالگری و فیشورسیلانت قرار گرفتند که در حال حاضر این میزان به 95 درصد رسیده است.

دکتر کلالی خاطر نشان کرد: در این مدت شاخص کشیدن دندان نیز 20 درصد کاهش یافته است.

رییس گروه سلامت دهان و دندان معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد ، اجرای برنامه دندانپزشک خانواده در حدود 90 درصد مراکز روستایی و شهرهای با جمعیت زیر 20 هزار نفر را از دیگر اقدامات مهم دانست و خاطرنشان کرد: در این طرح خدمات رایگان برای گروه های هدف انجام می شود و گروه هدف شامل افراد زیر 14 سال، مادران باردار و شیرده هستند.

دکتر کلالی مقدم افزود: راه اندازی و مستقر شدن سه دستگاه کلینیک سیار دندانپزشکی در حاشیه شهر به منظور ارائه خدمات رایگان به مناطق محروم و نوسازی و بازسازی تجهیزات دندانپزشکی در 70 درصد مراکز دندانپزشکی از دیگر اقدامات مهم در این حوزه به شمار می رود.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار