فشار خون خطر بروز سکته های قلبی و مغزی را سه برابر افزایش می دهد

  • PDF

بیماری‌های قلبی عروقی و سکته مغزی اولین عامل کشنده در سراسر جهان هستند که در سال سبب مرگ 17.5 میلیون نفر یعنی در هر 2 ثانیه یک مرگ می شوند. با اینحال در صورت کاهش عوامل خطر، این بیماری ها به مقدار زیادی قابل پیشگیری هستند.

به گزارش وب دا؛ قائم مقام معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در آستانه روز جهانی فشار خون بالا 27 اردیبهشت (17 می 2018) گفت: عوامل خطر بیماری قلبی عروقی و سکته مغزی شامل فشارخون بالا ،کلسترول و قند خون بالا، مصرف دخانیات، عدم مصرف مقدار کافی میوه و سبزی، اضافه وزن و چاقی و کم تحرکی هستند.

دکتر سید کاظم فرهمند با تاکید بر اینکه این عوامل مسئول 80 درصد مرگ های ناشی از بیماری قلبی و سکته مغزی می باشند گفت: بعضی از این عوامل مانند فشارخون و کلسترول بالا و مصرف دخانیات قابل تغییر و کنترل و بعضی مانند جنس و سابقه خانوادگی غیر قابل تغییر هستند.

دکتر فرهمند؛ اولین علت خطر سکته مغزی و عامل مهم تقریبا  نیمی از بیماری های قلبی و سکته مغزی را فشارخون بالا عنوان نمود و افزود: افراد مبتلا به فشارخون بالا 3 برابر بیشتر از افراد دارای فشارخون طبیعی در معرض خطر هستند.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: فشارخون بالا علائم آشکاری ندارد و به طور معمول شناخته نمی شود و راهی برای اطلاع از آن وجود ندارد مگر این که توسط خود فرد یا پزشک اندازه گیری شود. علیرغم این که فشارخون بالا علائمی ندارد، اما می تواند آسیب مهمی به قلب و شریان ها بزند.از این جهت از هر فرد باید خواسته شود از مقدار فشارخون خود و وجود عوامل خطر و میزان خطر خود مطلع باشد.

 وی در ادامه افزود: شناسایی فشارخون بالا آسان و  به طور معمول کنترل این بیماری از طریق تغییر در شیوه زندگی مانند کاهش مصرف نمک و افزایش فعالیت بدنی و یا در صورت لزوم دارو درمانی نیز راحت است.

قائم مقام معاون بهداشت دانشگاه گفت: میزان شیوع فشارخون بالا در افراد 18 سال به بالا در کشورحدود 27 درصد است که این میزان در استان خراسان رضوی 25درصد می باشد.

دکتر فرهمند استفاده از راهبردهاي مؤثر و قابل قبول در راستاي « تغيير رفتارهاي خطر ساز » و « اصلاح شيوه هاي زندگي» را براي پيشگيري از عوامل خطر و بيماري‌ فشارخون بالا و كاهش بار بيماري ضروری دانست.

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار