رعایت اصول 10 گانه در پیشگیری از ابتلا به سرطان تاثیر گذار است

  • PDF

مدیر گروه پیشگیری از بیماری های دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: رعایت اصول 10 گانه در زندگی می تواند کمک موثری در عدم ابتلا به سرطان ها که تاثیر مستقیمی با نوع سبک زندگی دارد داشته باشد.

دکتر محمد جعفر صادقی در گفت‌وگو با وب دا؛ پیشگری را بهترین راه در ابتلا نشدن به بیماری سرطان دانست و ضمن تاکید بر اصول 10 گانه در این خصوص، بیان داشت: متاسفانه مصرف دخانیات افزایش سرطان هایی مانند ریه، مثانه، کلیه و دهانه رحم را به دنبال دارد.

وی اذعان داشت: با وجود بیان هشدارها؛ اما مصرف سیگار و قلیان در میان مردم و به خصوص زنان در حال افزایش است.

دکتر صادقی خاطر نشان کرد: استفاده از پیپ، کشیدن سیگار، جویدن توتون  و استفاده از قلیان در ایجاد بیماری سرطان نقش بسیاری دارد و با توجه به رشد مصرف سیگار و قلیان به خصوص در خانم های جوان نگرانی جدی در ابتلا به سرطان ها در این خصوص وجود دارد.

مدیر گروه پیشگیری از بیماری های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، گفت: داشتن فعالیت بدنی منظم در پیشگیری از سرطان نقش دارد و حداقل باید روزانه 30 دقیقه از وقت خود را به انجام فعالیت بدنی و ورزش کردن اختصاص دهیم و به معنای واقعی برای سلامت خود وقت بگذاریم.

وی ابراز داشت: تقویت عضلات، داشتن شادابی در اثر داشتن فعالیت های بدنی منظم و حفظ وزن و قد مناسب در حالت ایده آل، سلامتی جسم انسان را به دنبال دارد و در پیشگیری از سرطان ها اثر گذار می باشد.

دکتر صادقی بیان داشت: داشتن تغذیه سالم در کنار عدم استعمال دخانیات و داشتن تحرک بدنی لازم در حفظ سلامتی دارای اهمیت است. در این میان مصرف روزانه پنج وعده سبزی و میوه در طول روز می تواند تاثیر گذاری لازم را داشته باشد.

مدیر گروه پیشگیری از بیماری های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، بیان داشت: در کنار داشتن تغذیه صحیح، باید استفاده از غذاهای سرخ شده، کباب سوخته و ته دیگی های چرب و نیم سوخته در برنامه غذایی روزانه کاهش قابل توجهی پیدا کند.

وی افزود: کاهش مصرف قند، شکر، نمک و چربی نیز می تواند سلامت جسم را به دنبال داشته باشد. چه بسا بیماری های بسیاری از جمله سرطان ناشی از نداشتن تغذیه صحیح و استفاده از مواد غذایی بی فایده مانند فست فودها و موارد عنوان شده می باشد.

دکتر صادقی تاکید کرد: باید در برابر عفونت ها نیز از خودمان محافظت کرده و در ارتباط جنسی ضمن پرهیز از داشتن چندین شریک جنسی از ابزارهای مناسب استفاده کنیم.

وی به حفاظت پوست بدن در برابر نور خورشید اشاره کرد و گفت: خورشید از ساعت 10 صبح الی چهار بعدازظهر در اوج نوردهی خود است و تابش مستقیم آفتاب بر بدن در این ساعات خطرناک می باشد.

دکتر صادقی تاکید کرد: بهتر است در این ساعت در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار نگیریم و در صورتی که به اجبار در معرض تابش قرار داشتیم از کلاه، عینک آفتابی و کرم های استاندارد استفاده کنیم.

مدیر گروه پیشگیری از بیماری های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، استرس را از دیگر عوامل تاثیر گذار بر سلامت انسان دانست و بیان داشت: تلاش کنیم در طول زندگی از عواملی که ما را در معرض استرس قرار می دهند دوری کنیم؛ زیرا استرس و تنش های روحی و روانی سیستم دفاعی بدن را کاهش داده و بدن را در برابر بیماری ها مستعد می کند.

دکتر صادقی، ابراز داشت: متاسفانه افسردگی در جوان ها در حال افزایش است؛ که این مهم ناشی از اضطراب هایی است؛ که در طول زندگی با آن مواجه می شویم. در صورتی که ما نتوانیم اضطراب ها را کنترل کنیم دچار مشکلات روحی می شویم.

 وی خاطر نشان کرد: انسان در طول زندگی فارغ از هر مذهب و دینی که داشته باشد نیازمند ایجاد ارتباط با خداوند است. توکل و داشتن امید به لطف خداوند و یاد کردن از او دل انسان را آرام می کند، آرامشی که در زندگی نیازمند آن می باشیم.

دکتر صادقی اصل پیشگیری از سرطان را در داشتن زندگی اجتماعی سالم دانست و در پایان، خاطر نشان کرد: مهربان بودن با یکدیگر، احترام گذاشتن به همه، قضاوت نکردن در زندگی و  مقایسه نکردن  ظاهر زندگی دیگران با باطن زندگی خود، دفاع بدن در برابر ناملایمات را بالا می برد.

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار