مهدهای کودک نقش مهمی در عادات غذایی و ذائقه سازی کودکان دارند

  • PDF

مدیر گروه بهبود تغذیه جامعه معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه در عصر امروز کودکان قبل از سنین مدرسه بیشتر طول روز را در مهدکودک هستند، اذعان کرد: مهدکودک ها نقش بسیار مهمی در ذائقه سازی و عادت دادن کودکان به غذاها و تنقلات کم‌نمک دارند.

دکتر زهرا اباصلتی در راستای ضرورت کاهش مصرف نمک در مهدهای کودک در گفتگو با خبرنگار وب دا گفت: در حال حاضر مصرف نمک در کشور ما 2 تا 3 برابر بیشتر از مقدار توصیه شده یعنی کمتر از 5 گرم در روز است.

وی افزود: یکی از مهم‌ترین دلایل مصرف زیاد نمک عادت کردن ذائقه افراد به غذای پر‌نمک است مصرف زیاد نمک خطر فشارخون بالا، سکته مغزی، ابتلا به سرطان معده و پوکی استخوان را افزایش می‌دهد.

دکتر اباصلتی با بیان اینکه اگر کودکان به مصرف غذاهای کم‌ نمک عادت کنند شانس ابتلا آن‌ها به این بیماری‌ها در بزرگسالی کاهش می‌یابد، اظهارداشت: مهد‌های کودک‌ که بیشتر اوقات روز کودکان در آن‌ها سپری می‌شود  نقش بسیار مهمی در ذائقه سازی و عادت دادن کودکان به غذاها و تنقلات کم‌نمک دارند.

وی اذعان کرد: امروزه بر خلاف گذشته که تجربیات غذایی کودکان سنین قبل از مدرسه فقط در محیط خانه و خانواده متمرکز بوده، به علت به وجود آمدن تغییراتی در سبک زندگی خانواده‌ها و گذراندن بخشی از اوقات کودکان در مهدهای کودک، از طریق محیط مهدهای کودک نیز کسب می‌شود.

دکتر اباصلتی در این راستا در ادامه توصیه کرد: به کودکان در مهدهای کودک‌ باید با استفاده از لوح های فشرده آموزشی، مسابقه نقاشی، کتاب‌های آموزشی مصور در زمینه کاهش مصرف نمک آموزش داده شود همچنین مربیان مهدهای کودک نیز باید رفتار‌های غذایی خود را اصلاح نمایند و از نمکدان هنگام غذا خوردن استفاده نکنند زیرا کودکان در مهدهای کودک‌ معمولاً از مربیان خود الگو می‌گیرند.

مدیر گروه بهبود تغذیه جامعه معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد همچنین تصریح کرد: فست فودها (پیتزا، همبرگر، سوسیس و کالباس و ...) حاوی مقدار زیادی نمک و چربی هستند بنابراین نباید از فست فودها در مهد کودک استفاده شود.

 

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار