کلاس های آمادگی برای زایمان طبیعی در مراکز منتخب خدمات جامع سلامت برگزار می شود

  • PDF

مدیر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس دانشگاه علوم پزشکی مشهد، گفت: مادران باردار زیر پوشش مراکز بهداشتی دانشگاه می توانند از هفته 20 بارداری در «کلاس های آمادگی برای زایمان طبیعی» در مراکز منتخب خدمات جامع سلامت شرکت نمایند.

مدیر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس دانشگاه علوم پزشکی مشهد، در گفت‌وگو با وب دا؛ در خصوص اقدمات معاونت بهداشتی دانشگاه در ترویج زایمان طبیعی، گفت: بحث کاهش سزارین و ترویج زایمان طبیعی به عنوان یکی از اهداف مهم در نظام سلامت کشور مطرح بوده و دانشگاه علوم پزشکی مشهد  با همکاری کلیه حوزه های دانشگاه  در این خصوص گام های بسیار موفقی را برداشته و موفق به کسب رتبه برتر کشور در برنامه ترویج زایمان طبیعی نیز  گردیده است.

وی ادامه داد: موضوع سزارین  چند عاملی است باید به صورت کامل علل منجر به سزارین بررسی و عللی که در این راستا از دلایل علمی انجام  سزارین به شمار نمی روند با برنامه ریزی دقیق  کاهش پیدا کنند.

مدیر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس دانشگاه علوم پزشکی مشهد، بیان داشت: سزارین  تنها زمانی باید توصیه شود که انجام زایمان طبیعی برای سلامت مادر و یا جنین با مخاطرات همراه باشد اما متاسفانه مواردی وجود دارد؛ که بدون وجود دلیل علمی خاص برای سزارین زایمان به این شکل انجام می شود.  در این بین به خصوص باید تلاش شود که سزارین در زنان نخست زا در صورتی که دلیل علمی نداشته باشد کاهش یابد.

دکترحامد قضاوی ضمن اشاره به هماهنگی و همکاری بسیار خوب بین معاونت های بهداشتی  درمان و آموزش دانشگاه در زمینه ترویج زایمان طبیعی  به برخی از  اقدامات معاونت بهداشتی دانشگاه در راستای ترویج زایمان طبیعی اشاره و تصریح کرد: در حوزه بهداشت نیز با توجه به تماس نزدیک مادر با همکاران ارایه دهنده خدمات سلامتی فرصت بسیار مناسبی جهت افزایش آگاهی مادران در خصوص مضرات سزارین بدون توجیه و فواید انجام زایمان طبیعی در صورت دارابودن شرایط وجود دارد.

وی بیان داشت: 28 کلاس آمادگی برای زایمان طبیعی  در شهرستان های تابعه راه اندازی شده است  و مادران باردار می توانند با مراجعه به مرکز خدمات جامع سلامتی که  دارای کلاس های مزبور می باشند در این کلاس ها شرکت نمایند.

دکتر قضاوی خاطر نشان کرد: در این کلاس ها  هشت جلسه آموزشی  برای مادران در طی هفته بیستم تا پایان بارداری پیش بینی شده است؛ که پنج جلسه از این تعداد در سه ماهه پایانی بارداری با توجه به حساسیت این زمان، توسط ماماهایی که دوره های لازم را در این خصوص دیده اند برگزار می شود.

مشاور مدیر کل دفتر سلامت جمعیت خانواده و مدارس وزارت در این رابطه همچنین عنوان داشت در این جلسات اهمیت انجام و فواید زایمان طبیعی و مزایای شیردهی، مضرات سزارین بدون توجیه و مطالب مهم دیگر  مورد تاکید قرار می گیرد و تلاش می  شود که مادر از نظر ذهنی آمادگی لازم را برای زایمان طبیعی داشته باشد.

مدیر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس دانشگاه علوم پزشکی مشهد، افزود: عدم نیاز به بیهوشی، خونریزی کمتر در حین زایمان، برگشت سریع تر مادر به فعالیت و روال عادی زندگی  شیر دهی سریعتر برای از جمله مزایای مهم زایمان طبیعی می باشد.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار