هر کودک سه ساله ایرانی به طور متوسط 2 دندان شیری پوسیده دارد

  • PDF

رییس گروه سلامت دهان و دندان مرکز بهداشت استان با بیان اینکه هر کودک سه ساله ایرانی به طور متوسط 2 دندان شیری پوسیده دارد، گفت: پیشگیری از پوسیدگی دندان از دوران کودکی اهمیت زیادی دارد.

دکتر بهمن کلالی مقدم در گفتگو با خبرنگار وب دا گفت: باید در دوران کودکی از سنین پایین کنترل و پیشگیری از پوسیدگی آغاز شود. استعداد پوسیدگی دندان در سنین کودکی و نوجوانی بیشتر است.

وی افزود: در حال حاضر با توجه به تحقیقات هر کودک 3 ساله ایرانی به طور میانگین از 20 دندان کامل شیری ، دو دندان پوسیده دارد که تا 6 سالگی این تعداد به پنج دندان پوسیده می رسد.

دکتر کلالی مقدم اظهار داشت: اهمیت پیشگیری در این دوران زیاد است که باید فرهنگسازی شود و والدین از کودکی به کودکان خود مسواک زدن را آموزش دهند.

وی در خصوص تمیز کردن اولین دندانهای روییده شده توصیه کرد: از زمانی که اولین دندان شیری بین سنین 4 تا 6 ماهگی رشد می کند پس از شیرخوردن مادر باید با یک گاز تمیز نمناک دندان کودک را تمیز کند و کمی پس از بزرگتر شدن کودک و رویش دندانهای بیشتر از مسواک های انگشتی و مسواک اطفال استفاده شود.

رییس گروه سلامت دهان و دندان مرکز بهداشت استان اذعان کرد: شیر حاوی قند لاکتوز است و علت پوسیدگی دندان ترکیب مواد غذایی با میکروب ها و باکتری های داخل دهان و ایجاد اسید است قند شیر مضر می باشد اگر طولانی در دهان بماند پوسیدگی های وسیعی ایجاد می کند.

دکتر کلالی مقدم با بیان اینکه موضوعی بنام سندرم شیشه شیر وجود دارد، تصریح کرد: این را مواقعی به کار می برند که گاهی مادران از شب تا صبح پستان خود را در دهان شیرخوار قرار می دهند یا برخی شیشه شیر را در دهان کودک قرار می دهند که این کار بسیار اشتباهی می باشد زیرا باعث پوسیدگی بیشتر و زودتر دندانهای کودک می شود.

وی اذعان کرد: باید تا سن شش سالگی مسواک زدن دندان کودک زیر نظر والدین باشد از یکسالگی به طور مرتب به دندانپزشک مراجعه تا پوسیدگی دندانها کنترل و پیشگیری شود.

دکتر کلالی مقدم با اشاره به اهمیت دندانهای شیری، اظهار داشت: دندان شیری مانند دندان دائمی نقش مهمی در زیبایی چهره و در تکلم که بتوانند حروف را بخوبی ادا کنند دارند دندان شیری راهنمای رویش دندان دائمی است اگر زودتر از موعد از بین برود و بیفتد جای خالی با استخوان پر می شود دندان دائمی دیر و به سختی می روید ناهنجاری های فکی به وجود می آید و فک دیر رشد می کند.

وی با تاکید بر اینکه حداقل روزی دو بار دندانها مسواک و حداقل یکبار نخ دندان شود، گفت: یکی از این وعده ها در آخر شب انجام شود زیرا بزاق کمتر ترشح می شود دهان خشک است و در محیط خشکی میکروبها و باکتری ها بیشتر فعالیت می کنند و تاثیر اسید بیشتر است.

رییس گروه سلامت دهان و دندان مرکز بهداشت خراسان رضوی با بیان اینکه مصرف چیپس و پفک به حداقل برسد و بهتر است همراه با مواد غذایی باشد تا بعد از آن مسواک کشیده شود، تصریح کرد: بوفه مدارس باید نظارت شوند تا مواد غذایی مضر فروخته نشود .

دکتر کلالی مقدم به مصرف فراوان میوه جات، سبزیجات و لبنیات فراوان توصیه و بیان کرد: از دندانها برای شکستن استفاده نشود زیرا باعث ترک دندان و ایجاد پوسیدگی خواهد شد استفاده از فرآورده های فلوراید از سن 3 تا 14 سالگی استحکام دندانها را در مقابل پوسیدگی بیشتر می کند.

وی در ادامه توصیه کرد: تهیه دهان شویه از داروخانه و مصرف روزانه آن، تجویز ژل فلوراید توسط دندانپزشک توصیه می شود و وارنیش فلوراید در مدارس استفاده شود این روش دو مرتبه در سال استفاده می شود که در استحکام و پیشگیری از پوسیدگی دندانها بسیار موثر است.

دکتر کلالی مقدم همچنین اذعان کرد: قبل از استفاده ژل باید دندانها مسواک زده شود و پس از مصرف تا 12 ساعت مسواک کشیده و نیم ساعت چیزی خورده نشود تا جذب دندانها بشود و تاثیر کند.

رییس گروه سلامت دهان و دندان مرکز بهداشت استان  با اشاره به طرح وارنیش فلوراید ، از والدین خواست از این طرح استقبال کنند و به شایعات منتشر شده در فضای مجازی توجه نکنند و باید گفت هیچ ضرر و خطری برای کودک ندارد و فقط جذب دندان و آنها را مستحکم می کند.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار