توزیع نذورات فقط باید از طریق ایستگاه های بین راهی و یا مکان های مشخص انجام شود

  • PDF

در ایام عزاداری امام حسین(ع) برخی از مردم علاقه مند به تهیه نذروات و توزیع بین زائران پیاده و عزاداران حسینی هستند که این کار باید از طریق ایستگاه های بین راهی و با مشخصات معین انجام شود؛ بنابراین عزاداران حسینی اگر با ماشینی که کنار جاده مشغول توزیع نذروات بود روبرو شدند بهتراست از این افراد نذری دریافت نکنند.

مدیر گروه پیشگیری از بیماری های معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گفتگو با وب دا، با اشاره به اینکه در ایام ماه محرم وصفر ، عده ای از مردم علاقه مند به تهیه و توزیع نذورات هستند که البته برای کار خیرخواهانه باید قواعد لازم رعایت شود، بیان کرد: نظارت بر مواد غذائی و توزیع نذروات با هماهنگی شهرداری مشهد و اطلاع رسانی به مردم از طریق صدا وسیما و فضای مجازی از جمله مواردی است که این ایام انجام می شود تا عزاداران حسینی با مشکلی مواجه نشوند.

دکتر صادقی با بیان اینکه در ایام پیک حضور زائران در شهر مشهد تیم نظارتی بیشتری بر سلامت عموم مردم نظارت دارند، ادامه داد: عزاداران حسینی باید آگاه باشند که از غذا و آب سالم در این ایام استفاده کنند و حتی الامکان آب آشامیدنی را با خود همراه داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه در خصوص صرف غذاهای نذری نیز باید مردم آگاه باشند که تداخلات غذایی می تواند برای آنها مشکلات گوارشی به همراه آورد، ابراز کرد: برخی از عزاداران براساس اعتقادات دینی خود تمایل استفاده از همه نذورات را دارند اما در هم خوری و پرخوری می تواند برای آنها مشکلات گوارشی مانند نفخ ، تهوع و استفراغ ایجاد کند چرا که معده برخی از افراد تحمل مصرف غذاهای درهم را ندارد و مشکل ساز می شود.

دکتر صادقی با بیان اینکه بیماریهای گوارشی و بیماری های تنفسی می تواند سلامت افراد را در این ایام به مخاطره بیاندازد، عنوان کرد: بیماریهای گوارشی در پی غذاهای ناسالم و یا درهم خوری برای فرد ایجاد می شود وناراحتی های تنفسی نیز به دلیل ازدحام جمعیت می تواند عزاداران را دچار مشکل سازد بنابراین بهترین راهکار برای این موضوع رعایت نکات بهداشت فردی و عدم مصرف هرگونه نذورات بدون اطمینان از سلامت آن است.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.