احساس افسردگی را با ایجاد روابط اجتماعی لذت بخش، كنترل کنید

  • PDF

 8.7   درصد جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد در سنین سالمندی قرار دارندقائم مقام معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به راهکارهای سالم پیرشدن گفت: احساس افسردگی را با ایجاد روابط اجتماعی لذت بخش كنترل كنید و واقعیتها و تحولات زندگی را بپذیرید.

دکتر کاظم فرهمند در گفتگو با وب دا  با اشاره به توصیه های تغذیه ای سالمندان خاطر نشان کرد: بهتر است بجای گوشت قرمز، گوشت مرغ و ماهی و حداقل روزانه 2 سهم از غذاهای غنی از كلسیم مانند شیر، ماست و پنیر مصرف شود.

وی افزود: مصرف چربی ها بویژه غذاهای سرخ شده محدود و حتما میوه و سبزی تازه در برنامه غذایی روزانه گنجانده شود همچنین نوشیدن روزانه حداقل 8 لیوان آب توصیه می شود.

قائم مقام معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه از همنشینی با افرادی كه دخانیات استعمال می كنند، پرهیز شود، توصیه کرد: دارو را فقط با تجویز پزشك مصرف كنید و در دوران سالمندی به دلیل بالا بودن احتمال شكستگی های استخوان بیشتر مراقب خود باشید.

وی در ادامه با اذعان اینکه برای بینایی و شنوایی بهتر در صورت لزوم حتماً از عینك و سمعک استفاده كنید، اظهار داشت: احساس افسردگی را با ایجاد روابط اجتماعی لذت بخش كنترل كنید و واقعیتها و تحولات زندگی را بپذیرید و از نظر اجتماعی فعال باشید و دوستان جدید پیدا كنید.      

دکتر فرهمند به نوشیدن روزانه 8 لیوان آب توصیه و تصریح کرد: مهارتهای ذهنی خود را با استفاده از پازل( جورچین)، كارتهای بازی، خواندن، نوشتن، حل جدول، حفظ كردن اشعار مورد علاقه و فعالیتهای مشابه تقویت كنید.

وی همچنین با بیان اینکه روحیات معنوی و ارزشهای انسانی را در خود پرورش دهید، گفت: برای استفاده از نور مستقیم آفتاب و هوای تازه هر روز از فضای آزاد استفاده كنید و فعالیت بدنی منظم مانند قدم زدن، دویدن، شنا و دوچرخه سواری یا كوهنوردی داشته باشید.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.