مشمولان وظیفه در 3 مرحله از نظر کووید‏-19 غربالگری می شوند

  • PDF

رئیس گروه بیماری‌های واگیر دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد با اشاره به اعزام مشمولان نظام وظیفه در هفته اول اردیبهشت ماه در شهر مشهد، از غربالگری آنها در خصوص کووید‏- 19 در سه مرحله خبر داد.

دکتر زهرا نهبندانی در گفتگو با وب دا، با بیان اینکه پایش وضعیت سلامت سربازان در خصوص ابتلا به کرونا در سه مرحله در بدو اعزام (در زمان مراجعه اولیه سربازان به معاونت وظیفه عمومی در شهرهایشان)، در روز‌های اعزام و در زمان ورود به پادگان انجام می‌شود گفت: با همکاری متخصصانِ دوره‌دیده نیروی‌انتظامی و همکاران دانشگاه علوم‌پزشکی و بسیج جامعه پزشکی، این پایش انجام می‌شود.

دکتر نهبندانی انجام تب‌سنجی حرارتی، اندازه‌گیری اکسیژن خون و بررسی علائم بالینی توسط تیم‌های مراقبتی دوره‌دیده را از مراحل غرباگری این بیماری برشمرد و اظهار داشت: در مسیر اعزام با همراهی پرسنل دوره‌دیده با گروه‌های سربازان، اگر سربازی علائمی مثل تب داشت از او مراقبت می شود و اگر نیاز بود با مراکز پزشکی و درمانی مربوطه تبادل‌اطلاعات شده و سرباز به خانه‌اش باز می گردد یا در مراکز بهداشتی و درمانی بستری می شود.

وی افزود: با هماهنگی های انجام شده، در روز‌های اعزام مشمولان وظیفه عمومی تیم‌های بهداشتی و درمانی در مبدأ مستقر شده و مراقبت‌های کامل در بدو ورود به پادگان انجام می شود.

رئیس گروه بیماری‌های واگیرِ دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطر نشان کرد: با بروز علائم بیماری در سربازان، آن‌ها، در هر مرحله‌ای که باشند، بدون معطلی، با هماهنگی نزدیک‌ترین مرکز بهداشتی و درمانی مربوطه، درمان یا قرنطینه خواهند شد.

این حرف به‌این‌معنی است که هیچ محدودیتی در ترخیص سربازان نیست و تشخیص بیماری در آن‌ها، چه در بدو اعزام و ورود به اتوبوس باشد و چه حین ورود به پادگان، نتیجه یکسانی خواهد داشت.

دکتر نهبندانی با تاکید بر اینکه تا کنون هیچ مورد همه گیری در پادگان‌ها در این خصوص نداشته ایم اظهار کرد: همه پادگان‌ها ازطریق بهداری نیروی‌انتظامی و سپاه تحت مراقبت بوده و اگر احیانا فردی در پادگان علائم بیماری را داشته باشد بدون هیچ گونه فوت‌وقت جداسازی و ترخیص او از خدمت انجام خواهد گرفت، تا از آلودگی پادگان‌ها به ویروس کووید۱۹ جلوگیری شود.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.