غربالگری کووید-19 چهار هزار سرباز نظام وظیفه اعزامی از مشهد

  • PDF

رییس گروه بیماریهای واگیر دانشگاه علوم پزشکی مشهد از غربالگری بیماری کرونا برای چهار هزار سرباز نظام وظیفه اعزامی از مشهد خبر داد.

دکتر زهرا نهبندانی در گفتگو با وب دا  اظهار کرد: این تعداد مشمولان وظیفه یکم  و سوم اردیبهشت ماه از مشهد اعزام شدند که پایش وضعیت سلامت سربازان در خصوص ابتلا به کرونا در سه مرحله شامل قبل از اعزام در مراکز بهداشتی و درمانی، در زمان اعزام و حین عزیمت و در زمان ورود به پادگان انجام شده است.

وی بیان کرد: پایش این سربازان با همکاری متخصصانِ دوره‌ دیده نیروی ‌انتظامی و همکاران دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد و بسیج جامعه پزشکی خراسان رضوی صورت گرفت.

وی انجام تب‌سنجی حرارتی، اندازه‌گیری اکسیژن خون و بررسی علائم بالینی را از مراحل غربالگری بیماری کرونا  برشمرد و گفت: در مسیر اعزام با همراهی پرسنل دوره ‌دیده با گروه‌های سربازان، اگر سربازی علائمی مثل تب داشت مورد مراقبت و بررسی قرار می‌گیرد و در صورت نیاز  سرباز به خانه‌اش باز می‌گردد و یا در مراکز بهداشتی و درمانی بستری می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: با مشاهده علائم  مشکوک به کرونا در  مشمولان نظام وظیفه در هر مرحله از اعزام، آنان با هماهنگی نزدیک‌ترین مرکز بهداشتی و درمانی مربوطه درمان یا قرنطینه خواهند شد.

وی گفت: خوشبختانه تاکنون هیچ موردی از همه‌گیری در پادگان‌های خراسان رضوی نداشته‌ایم، چراکه پادگان‌ها از طریق بهداری، نیروی‌انتظامی و سپاه تحت مراقبت بوده و اگر  فردی در پادگان علائم بیماری را داشته باشد بلافاصله جداسازی و ترخیص او از خدمت انجام خواهد گرفت.

دانشگاه علوم پزشکی مشهد علاوه بر این طرح غربالگری بیماری کرونا را در دو مرحله برای جمعیت زیر پوشش خود که بیش از پنج میلیون نفر در استان خراسان رضوی را شامل می‌شود، اجرا کرده و در حال اجرا دارد.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.