ماما بعنوان یکی از ارکان اصلی نظام سلامت کشور است

  • PDF

 روز جهانی ماما فرصت مناسبی برای یادآوری اهمیت و جایگاه مامایی در نظام سلامت کشور و تجلیل و قدردانی از خدمات خالصانه و زحمات بی شائبه این قشر صبور و مخلص است.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان فریمان در گفتگو با وب دا اظهار کرد:ماما بعنوان یکی از ارکان اصلی نظام سلامت کشور علاوه بر مراقبت سلامت مادران در دوران پیش از بارداری،حین بارداری،زایمان و پس از زایمان خدمات مهم و ارزنده ی دیگری همچون : ارائه مشاوره هنگام ازدواج، مشاوره فرزند آوری سالم و ارایه خدمات باروری سالم، شرکت در تیمهای اضطراری و فعالیت در حوادث غیر مترقبه، مراقبت گروه های سنی نوزادان، کودکان، نوجوانان-جوانان، میانسالان و سالمندان در کارنامه فعالیت های این عزیزان می باشد.

دکتر محمد علی پاینده با بیان اینکه ماماها بعنوان یکی از اعضای تیم سلامت در سخت ترین شرایط جغرافیایی و آب و هوایی در شهرها و دورترین مناطق روستایی همواره در حال خدمت هستند خاطر نشان کرد:در بارش برف سنگین زمستان سال گذشته و در شرایطی که امکان عبور و مرور به برخی نقاط روستایی ممکن نبود ،پیگیری و مراقبت مادران باردار توسط همکاران ماما در سخت ترین شرایط انجام شد و مادربارداری که در یکی از روستاهای شهرستان گرفتار برف شده بود با پیگیری این عزیزان و حضور بموقع آنها همراه با نیروهای امدادی نجات یافت.

وی افزود:در سیلاب های اخیر هم که در پی بارندگی شدید باران بوقوع پیوست، ارائه خدمت به مادران باردار توسط این عزیزان لحظه ای دچار وقفه نشد .

مدیرشبکه بهداشت و درمان فریمان گفت:در بحران کرونا نیز همکاران ماما در کنار دیگر همکاران نقش موثری در آموزش،پیشگیری،درمان و مراقبت از گروه هدف دارند .

وی افزود:ایجاد 5 پایگاه ویژه مراقبت از مادران باردار و کودکان در شهرستان بمنظور ارائه خدمات به مادران و نوزادان در محیطی سالم همراه با رعایت اصول بهداشتی پیشگیرانه ، غربالگری مادران باردار در 3 مرحله و بصورت صد در صد ، مراقبت از مادران دارای علائم بیماری و یا در تماس با افراد بیمار بصورت روزانه و غربالگری سایر افراد توسط این عزیزان بعنوان مراقبین سلامت گوشه ای از زحمات این قشر زحمت کش در حوزه سلامت شهرستان فریمان می باشد.

 

 

 

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.