بیش از 98.8 درصداز جمعیت شهرستان چناران در زمینه کرونا غربالگری شدند

  • PDF

بیش از 500 هزار نفر در 38 مرکز خدمات جامع سلامت 16 ساعته مراقبت کرونا، غربالگری شدندمدیر شبکه بهداشت و درمان چناران اظهار کرد: تا کنون بیش از 98 درصد از جمعیت این شهرستان زیر پوشش غربالگری کووید-19 قرار گرفته اند.

دکتر احمد رضا رجب پور در گفتگو با وب دا خاطر نشان کرد: از همان ابتدای شیوع کرونا در کشور ، ستاد مبارزه با کرونا به ریاست فرماندار شهرستان تشکیل شد و تصمیمات لازم در خصوص پیشگیری و درمان این بیماری اتخاذ شد.

دبیر ستاد مبارزه با کرونای شهرستان چناران گفت: از ابتدای شیوع کرونا 25 تخت بیمارستانی در بیمارستان ثامن الائمه(ع) برای بستری افراد مشکوک به کرونا اختصاص  پیدا کرد و  2 اتاق ایزوله  فشار منفی تجهیز شد؛ همچنین قسمتی از اورژانس بعنوان ایزوله تماسی و محل ویزیت اولیه اختصاص داده و بخش داخلی و ایزوله فشار منفی از کلیه بخش های درمانی جداسازی شده و به بیماران بستری مشکوک اختصاص یافت. همچنین اتاق های ایزوله فشارمنفی وتماسی تجهیز و کلیه اعمال جراحی الکتیو  لغو گردید.

دکتر رجب پور در خصوص اقدامات حوزه بهداشت در مبارزه با کرونا گفت: فعال نمودن مرکز 16 ساعته و 24 ساعته مراقبتی بیماران دارای عفونت حاد تنفسی‏ و اختصاص پزشک دوم با اتاق مجزا و تجهیزات لازم جهت ویزیت بیماران دارای عفونت حاد تنفسی در چناران و گلبهار و ارجاع کلیه خدمات بهداشتی (اعم از واکسیناسیون، مراقبت مادر و کودک، مراقبت سالمندان و ...) به مرکز خدمات جامع سلامت شهید برونسی از اولین اقدامات حوزه بهداشت بود.

وی ادامه داد: پیگیری گزارشات تلفنی مردمی مبنی بر وجود افراد مشکوک به بیماری تا حصول نتیجه ؛  پیگیری بیماران مشکوک سرپایی و بستری ترخیص شده از بیمارستان به صورت روزانه و بررسی وضعیت بیماری آنها ؛  مراجعه حضوری  به درب منزل بیماران مبتلا به کرونا ، گندزدایی، آموزش و توزیع ماسک و مواد ضدعفونی دست و محیط و  پیگیری خانواده و اطرافیان افراد مشکوک به کرونا با حضور به درب منازل ، آموزش و گندزدایی محیط از دیگر اقداماتی است که بصورت روزانه توسط کارشناسان بهداشت محیط و مبارزه با بیماری های مرکز بهداشت شهرستان در حال پیگیری است.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان چناران از پیگیری تلفنی مادران باردار با الویت مادران پرخطر و شناسایی مادران پرخطر و نشاندار از بین جمعیت مادران باردار خبر داد و افزود :با همت بهورزان و مراقبین سلامت 98.8 درصد جمعیت شهرستان از نظر کرونا غربالگری شده اند و موارد مشکوک برای انجام آزمایش و سایر پروتکل های بهداشتی و درمانی آموزش دیده اند. ضمن اینکه موارد مشکوک به کرونا توسط مراقبین سلامت و بهورزان تا 14 روز پیگیری می شوند و در صورت لزوم به مراکز درمانی معرفی می شوند.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان چناران در رابطه با حوزه کاری بهداشت محیط گفت:  کلیه اماکن عمومی، فروشگاه ها، مساجد، کارخانجات، ادارات، نانوایی ها به صورت مستمر مورد بازدید قرار می گیرند و اماکن متخلف پلمپ می شوند که در این راستا از ابتدای طرح مبارزه با کرونا در شهرستان چناران 83 پلمپ صورت گرفته که شامل 11 نانوایی، 24 مرکز تهیه و توزیع مواد غذایی و 48 اماکن عمومی شامل آرایشگاه ها، باشگاه ها و مجتمع های تجاری می باشد. همچنین اماکن، ادارات و فروشگاه های پرتردد و معابر شهری با همکاری شهرداری و نهادهای مردم نهاد بصورت روزانه گندزدایی می گردد.

مدر شبکه بهداشت و درمان چناران  در رابطه با حوزه آموزش و اطلاع رسانی نیز گفت: طبیعتاً اولین اقدام در جهت مبارزه با کرونا آموزش و اطلاع رسانی بود، بدین جهت  بیش از 300 جلسه آموزشی برگزار ، 13000 بروشور،  100  بنر آموزشی، 600 پوستر، 3000 پمفلت تولید و توزیع شد. هم چنین با همکاری خوب شهرداری های گلبهار و چناران و همچنین شرکت عمران گلبهار بیش از 400 متر مربع بنر در قالب رول آپ و بیل بورد در سطح شهرهای چناران و گلبهار نصب شد. همچنین در اولین فرصت  نشست خبری با اصحاب رسانه شهرستان چناران برگزار و رابطه دوطرفه با خبرنگاران به طور مستمر ادامه دارد.

دکتر رجب پور در پایان از همراهی مردم قدردانی کرد و  از فرماندار، ائمه جمعه و جماعات، خیّرین سلامت، آستان قدس رضوی، بسیجیان ، نیروهای نظامی و انتظامی، شهرداران ، بخشداران، دهیاران، اعضای شوراهای شهر و روستا، خبرنگاران، خادمیاران رضوی، سفیران سلامت و ... که در امر غربالگری، کنترل مبادی ورودی شهرها و مناطق گردشگری، گندزدایی اماکن و معابر، آموزش و اطلاع رسانی، کمک یار خادمان سلامت شهرستان بودند قدردانی نمود.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.