توصیه های بهداشتی به زائران بارگاه منور حضرت علی ابن موسی الرضا(ع)

  • PDF

009.jpg - 16.09 کیلو بایتمدیر گروه سلامت محیط و کار معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: زائران برای تشرف به حرم مطهر حضرت علی ابن موسی الرضا(ع) باید وسایل فردی نظیر ماسک، دستکش، چادر و جانماز شخصی همراه داشته باشند.

مهندس علی اصغر حسنی در گفتگو با وب دا با بیان اینکه همگام با گشوده شدن در صحن‌های حرم مطهر رضوی رعایت دستورالعمل بازگشایی آستان‌های مقدس و اماکن متبرکه که از سوی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا ابلاغ شده است مورد تاکید است خاطر نشان کرد: این دستورالعمل بر پایه اصل فاصله گذاری اجتماعی، آموزش زائران، اجرای موازین بهداشتی و ضد عفونی با کلر پنج درصد تنظیم و تصویب شده است.

وی ادامه داد: در بدو ورود زائر به حرم مطهر یک بسته شامل زیارت نامه، یک بروشور حاوی نکات بهداشتی و کیسه نایلونی یکبار مصرف برای قرار دادن کفش ها به زائران داده می‌شود.

وی بر تمهیدات فاصله گذاری فیزیکی به عنوان یکی از مهمترین ارکان‌های پیشگیری از شیوع کرونا تاکید و عنوان کرد: طبق دستورالعمل مربوطه مکان های غیر ضروری از جمله موزه‌ها، کتابخانه‌ها و مهمانپذیرها که بطور مستقیم به زیارت زائران مربوط نمی‌شود بسته خواهد بود و همچنین برگزاری برنامه‌های فرهنگی که مستلزم تجمع افراد باشد، برگزار نمی شود.

وی گفت: تمامی کفشداری‌ها، سقاخانه ها و آبخوری‌ها به استثنای آبخوری‌های مجهز به چشم الکترونیک در مدت اجرای دستورالعمل بازگشایی حرم مطهر رضوی تعطیل خواهد بود.

مدیر گروه بهداشت محیط  دانشگاه علوم پزشکی مشهد  افزود: امکان زیارت و عبادت به صورت مرحله‌ای و با توجه به شرایط و اقتضائات مربوطه فراهم خواهد شد، به طوریکه در مرحله اول بست‌ها و صحن‌ها و مکان‌های روباز، مرحله دوم شبستان‌ها و رواق ها و در مرحله سوم مضجع شریف بازگشایی خواهد شد.

مهندس حسنی گفت: نصب و تامین مکان و سیستم ضد عفونی کننده دست ترجیحا به صورت چشم الکترونیکی در ورودی و خروجی های  اماکن متبرکه برای استفاده زائران مورد تاکید قرار گرفته است.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.