در 19 سال اخیر موردی از بیماری فلج اطفال در کشور مشاهده نشده است

  • PDF

اجرای مرحله دوم واکسیناسیون فلج اطفال در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهدرئیس اداره بیماریهای قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به شیوع فراوان فلج اطفال در 30 تا 40 سال گذشته در کشور گفت به یمن اجرای برنامه واکسیناسیون 19 سال است که هیچ موردی از بیماری فلج اطفال در کشور گزارش نشده است.

دکتر سید محسن زهرایی در حاشیه بازدید از فعالیت های حوزه بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گفتگو با وب دا اظهار کرد: خانواده ها از واکسیناسیون کودکان خود به عنوان مهمترین خدمت سلامتی غفلت نکنند.

وی  با تاکید براینکه مراکز خدمات جامع سلامت و پایگاه های بهداشت مکانهای امنی از جهت عدم انتقال بیماری کرونا می باشند به خانواده ها اطمینان خاطر داد که با اجرای دستورالعمل های موجود هیچ خطری کودکان مراجعه کننده به مراکز را از نظر ابتلا به کووید 19 تهدید نخواهد کرد.

دکتر زهرایی با اشاره به اینکه بیماری کرونا تمام جنبه های زندگی افراد را تحت تاثیر قرار داده است گفت: خدمات بهداشتی ضروری همچون واکسیناسیون نیز از این شرایط مستثنی نبوده بطوریکه متاسفانه شاهد افت 5 درصدی پوشش واکسیناسیون گروههای هدف در کشور در این مدت بوده ایم.

وی گفت: خانواده ها باید بدانند هرچند که برای پیشگیری از ابتلا به کرونا باید اصل "در خانه ماندن" را رعایت کنند، اما باید بدانند واکسیناسیون کودکان از موارد ضروری است که به خاطر آن باید از خانه خارج شوند.

رئیس اداره بیماریهای قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی خاطرنشان کرد: غفلت از انجام واکسیناسیون در عین حالی که همه مشغول مقابله با کرونا هستیم می تواند شیوع بیماریهای واگیری همچون سرخک، سرخجه و یا حتی فلج اطفال را بدنبال داشته باشد. لذا به خانواده ها توصیه اکید می نماییم به هیچ عنوان انجام واکسیناسیون کودکانشان را به تاخیر نیندازند.

دکتر زهرایی واکسیناسیون را مهمترین خدمت بهداشتی شناخته شده برای حفظ سلامت کودکان برشمرد و گفت: کشور ایران به عنوان کشوری موفق و کم نظیر در پوشش واکسیناسیون گروههای هدف است که این موفقیت مرهون اجرای نظام شبکه های خدمات بهداشتی درمانی می باشد که از سال 1363 در کشور شکل گرفت.

 وی اظهار کرد: مطالعات نشان میدهد تا قبل از سال 1363،علت مرگ و میر  یک چهارم مرگهای نوزادی در کشور کزاز  نوزادی بود و اگر واکسیناسیون کودکان بصورت گسترده در تمام اقصی نقاط کشور انجام نمی شد در حال حاضر سالانه شاهد وقوع 7 هزار مرگ نوزادی  ناشی از کزاز نوزادی می بودیم و این در حالی است که با اجرای موفق برنامه واکسیناسیون در کشور هر 1 تا 2 سال یک مورد مرگ مشکوک به دلیل کزاز نوزادی گزارش می شود.

رئیس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی در ادامه با اشاره به اینکه در حال حاضر پوشش واکسیناسیون گروههای هدف کشور به عنوان یکی از موفق ترین کشورهای جهانی حدود 98 درصد می باشد، اظهار امیدواری کرد با حساسیت خانواده ها در خصوصض انجام واکسیناسیون شاهد حفظ و ارتقاء این شاخص در کشور باشیم.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.