ارائه خدمات بهداشتی در یک هزار و 356 واحد بهداشتی زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد

  • PDF

 معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: در حال حاضر یک هزار و 356 مرکز خدمات جامع سلامت، پایگاه سلامت و خانه بهداشت به 5 میلیون و 200 هزار نفر از جمعیت استان خراسان رضوی خدمات رسانی می کنند.

به گزارش وب دا،دکتر مهدی قلیان در نشست با نمایندگان مشهد مقدس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در دوران شیوع ویروس کرونا واحدهای بهداشتی با تمام توان به مراجعین خدمات ارائه دادند خاطر نشان کرد: علاوه بر این 29 مرکز جامع خدمات سلامت نیز به صورت 16 ساعته به افراد مشکوک و یا بیماران مبتلا به کووید-19 خدمات سطح یک را ارائه و در صورت نیاز به سطوح بعدی ارجاع می دهند.

وی با بیان اینکه در مرحله نخست شیوع ویروس کرونا بیش از 32 هزار نفر به مراکز خدمات جامع سلامت مراجعه کردند که از این تعداد 300 تا 400 نفر به سطوح بعدی ارجاع شد که این امر نقش موثری در کاهش بار مراجعه به بیمارستان ها داشته است خاطر نشان کرد: تمامی خدمات و برنامه نظام ارجاع همچنان برای شناسایی به موقع بیماران و در صورت نیاز ارجاع  به سطوح بعدی ادامه دارد.

دکتر قلیان با بیان اینکه در مرحله نخست بیش از 4 میلیون و 600 هزار نفر از جمعیت زیر پوشش دانشگاه غربالگری تلفنی با سامانه 4030 شدند و افراد شناسایی شده تحت مراقبت و پیگیری قرار گرفتند اظهار کرد: در مرحله دوم نیز بیماران زمینه ای و در معرض آسیب به طور مجدد مورد پایش و بررسی قرار گرفتند که این طرح همچنان ادامه دارد.

وی اجرای برنامه های مشاوره های تلفنی در خصوص بیماری کرونا، روانشناسی و تغذیه را از دیگر اقدامات انجام شده برشمرد و گفت: باهمکاری روحانیون و ائمه جماعات نیز روزانه از طریق سامانه تلفنی به سوالات شرعی مردم در این مدت پاسخ داده شد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه همزمان با اجرای برنامه تحول نظام سلامت تعداد مراکز خدمات جامع سلامت و واحدهای بهداشتی زیر پوشش دانشگاه رشدی 60 درصدی داشت که این امر در بحران کرونا نقش موثری در خدمات رسانی به مردم داشت اظهار کرد: با وجود نقش موثر در خدمات رسانی و شناسایی به موقع بیماران، تا کنون اعتبارات این حوزه که ماهانه حدود 10 میلیارد تومان است ابلاغ نشده است و این حوزه را با مشکلاتی روبرو ساخته است.

وی با بیان اینکه 50 درصد از واحدهای بهداشتی واقع در مناطق حاشیه شهر مشهد استیجاری است از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواست با توجه به نقش موثر این واحدها در خدمات رسانی به مردم و کنترل بیماری ها نسبت به این موضوع پیگیری و توجه لازم را داشته باشند.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.