برخورداری ۹۱ درصد مراکز خدمات جامع سلامت شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر از نیروی دندانپزشک

  • PDF

 در راستای اجرای طرح دندانپزشک خانواده در حال حاضر در دانشگاه علوم پزشکی مشهد ۹۱درصد  مراکز خدمات جامع سلامت روستایی در شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر از نیروی دندانپزشک برخوردار هستند.

رییس گروه سلامت دهان و دندان معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکي مشهد در ادامه اظهار داشت:  ۴۰درصد از فضای فیزیکی ۶۱ مرکز دندانپزشکی بازسازی شده و ۶۰درصد مراکز تجهیزات آن به روز گردیده است.

دکتر بهمن کلانی خاطر نشان کرد: در حال حاضر بیش از 300 هزار نفر در گروه هدف شامل جمعیت زیر ۱۴ سال و مادران باردار ساکن در روستاها و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر ، خدمات سطح یک دندانپزشکی را دریافت می کنند.

وی  با بیان اینکه طرح دندانپزشک خانواده در قالب طرح تحول نظام سلامت اجرایی شده است، گفت:خدمات سطح یک دندانپزشکی برای این گروه نظیر جرم گیری، رادیوگرافی، معاینه و کشیدن دندان به صورت رایگان ارائه می شود.

وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر شاخص پوسیدگی دندانی در کودکان دو ساله خراسان رضوی و کشور دو دندان پوسیده است، یعنی از ۲۰ دندان شیری این کودکان، دو دندان پوسیده است و این شاخص در سن شش سالگی به شش دندان پوسیده می رسد.

وی اظهار کرد: بالا بودن پوسیدگی دندان در کودکان ایرانی، نشان دهنده آن است که وضعیت بهداشت دهان و دندان از سنین کودکی در کشورمان مناسب نیست و باید در این خصوص برنامه ریزی شود.

مسئول بهداشت دهان و دندان دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به فعالیت ۷۰۰ کارشناس مراقبت سلامت در مناطق حاشیه ای مشهد گفت: آموزش بهداشت دهان و دندان، غربالگری و فلورایدتراپی یکی از وظایف این کارشناسان مراقبت سلامت است.

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.