یک سوم افراد مبتلا به فشار خون بالا از بیماری خود اطلاعی ندارند

  • PDF

دانشیار گروه قلب دانشگاه علوم پزشکی مشهد فشار خون را یکی از عوامل ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی عنوان کرد و گفت: بیماری فشار خون به قاتل خاموش مشهور است.

دکتر محسن موهبتی در گفتگو با خبرنگار وب دا گفت: یکی از فاکتورهای اصلی خطر برای سلامت قلب و عروق بیماری فشار خون است که این بیماری در جامعه به صورت شایع وجود دارد.

وی افزود: این بیماری اصولا علامت خاصی ندارد گاهی بعضی از بیماران با شکایت سردرد، سرگیجه و موارد مشابه مراجعه می کنند اما ارتباط دقیقی بین علائم و فشار خون مشاهده نشده است؛ این بیماری علی رغم بی علامت بودن می تواند منجر به بیماری های قلبی، مغزی، کلیوی و چشمی گردد به همین خاطر به عنوان قاتل خاموش مشهور است.

دکتر موهبتی با بیان اینکه از لحاظ شیوع باید بدانیم یک سوم افراد فشار خون از بیماری خود اطلاعی ندارند، اظهار داشت: به همین خاطر هر فرد سالم بالای 20 سال بایستی حداقل یک نوبت فشار خون خود را اندازه بگیرد در صورت نرمال بودن حداقل هر دو سال یکبار تکرار شود و افرادی که زمینه فشار خون در خانواده دارند بایستی سالیانه فشار خون خود را تکرار نمایند.

وی با اشاره به اینکه از نظر سبب شناسی 90 درصد فشار خون منشأ ارثی دارد و علت خاصی برای آن پیدا نمی شود، اذعان کرد:  در 10 درصد موارد برخی بیماری ها شامل بیماری های کلیوی، تیروئید و ... و مصرف برخی داروها می تواند از عوامل ایجاد فشار خون باشد.

دانشیار گروه قلب دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان کرد: سن معمول ابتلا به فشار خون بین 30 تا 50 سال می باشد و اصل اولیه در پیشگیری از عوارض فشارخون تشخیص به موقع آن است.

دکتر موهبتی با اذعان اینکه در صورتی که فشارخون با درمان های دارویی و غیر دارویی کنترل شود عوارض آن به حداقل خواهد رسید، اظهار داشت: درمان غیر داروئی شامل کاهش نمک رژیم غذایی، پیاده روی مرتب و ورزش، کاهش وزن و رژیم غذایی مناسب که حاوی چربی کم، مصرف میوه، سبزی و حبوبات فراوان است، که باید نسبت به آن توجه داشت.

دکتر موهبتی با بیان اینکه درمان دارویی اساس کنترل بیماری فشار خون خواهد بود، خاطرنشان کرد: تشخیص و تجویز نوع دارو به عهده پزشک خواهد بود اما ذکر چند نکته در درمان دارویی ضروری می باشد اول اینکه بیماری فشار خون بیماری قابل رفع نیست صرفا قابل کنترل است لذا از زمان تشخیص فشار خون و شروع درمان دارویی ،تقریبا درمان دارویی تا آخر عمر ادامه خواهد داشت و قطع دارو در شرایط خاص صرفا باید بر اساس نظر پزشک معالج باشد.

دانشیار گروه قلب دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان کرد: داروهای متعدد ضد فشار خون وجود دارند که بسته به سن، جنس و بیماری های همراه فرد پزشک معالج یک یا چند دسته دارو را برای درمان بیمار انتخاب خواهد کرد.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.