سواد سلامت مردم در مناطق حاشیه شهر 10 درصد است

  • PDF

مشاور رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد در امور بانوان گفت: بر اساس دو پژوهش انجام شده سواد سلامت مردم در شهر مشهد 51 درصد و در حاشیه شهر مشهد حدود 10 درصد است.

به گزارش وب دا؛ محبوبه پاکدل در مراسم افتتاح مرکز توسعه سلامت بانوان خراسان رضوی، گفت: با توجه به اهداف مرکز توسعه سلامت بانوان به عنوان یک سازمان مردم نهاد تلاش داشته ایم تا خدمات ویژه ای برای حاشیه شهر مشهد ارائه دهیم که بر این مبنا موافقت مسئولین دانشگاه را جهت ایجاد این مرکز توسعه سلامت بانوان در کلینیک سیدی به دست آوردیم.

 وی ادامه داد: وجود این کلینیک در این منطقه که از مناطق محروم مشهد به شمار می رود فرصتی را جهت ارائه خدمات ویژه بانوان به خصوص بانوان نیازمند در حوزه های درمانی، آموزشی، بهداشتی و توان بخشی به دنبال دارد.

 مشاوررییس دانشگاه در امور بانوان ابراز داشت: اهداف این مرکز بیشتر در راستای توانمند سازی و توسعه سلامت بانوان در سطح استان و حمایت های مادی و معنوی جهت درمان بانوان نیازمند و کم برخوردار از طریق شناسایی و غربالگری آن ها می باشد.

پاکدل اضافه کرد: این مرکز برنامه ریزی تشکیل بانک اطلاعات برای بانوان مورد هدف در حوزه های بهداشت ،درمان و توان بخشی اعتبار سلامت این افراد را به دنبال دارد و در قسمت های مختلف به تحقیق و پژوهش در راستای نیازهای بانوان در سطح استان پرداخته که در این راستا دو پژوهش و نیازسنجی انجام شده است.

وی اذعان داشت: در پژوهش اول بحث سلامت در کل شهر مشهد مورد تحقیق قرار گرفت؛ که با 51 درصد در سطح شهر مشهد نشان داد مردم سطح سواد سلامت مناسبی دارند؛ اما این پژوهش در حاشیه شهر مشهد متاسفانه آمار 10 درصد سواد سلامت را نشان داد که نیاز به برنامه ریزی بیشتری  جهت ارتقای سواد سلامت در این مناطق را نشان می دهد.

مشاور رئیس دانشگاه در امور بانوان بیان داشت: ایجاد مرکز مشاوه تخصصی و فوق تخصصی از برنامه های دیگر مرکز توسعه سلامت بانوان است؛ که امیدواریم بتوانیم با همکاری واحدهای دولتی و سنم های مختلف در این زمینه به موفقیت هایی دست پیدا کنیم.

پاکدل تاکید کرد: اعضای هیات مدیره و هیات امنای این مرکز بانوان خیری هستند که عضو هیات علمی، کارکنان و خیرین سطح شهر  هستند.

وی افزود: ما موفق شدیم در مرکز حضرت سید الشهدا(ع) به اهداف خود دست پیدا کرده و با توجه به استقبال مردم سیدی این مرکز را جهت توسعه کار در این فضا ایجاد کردیم.

مشاور رییس دانشگاه در امور بانوان به برنامه های مرکز توسعه سلامت بانوان در کلینیک سید الشهدا اشاره کرد و گفت: عقد قرار داد در زمینه دیابت، برنامه های مشاوره اعتیاد بانوان، روان شناسی بالینی و آموزش های مهارت زندگی با همکاری دانشکده پرستاری از برنامه های مرکز در مجموعه سید الشهدا می باشد.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.