ورزش، شیردهی و پرهیز از غذاهای پرچرب موثر در کاهش ریسک سرطان سینه

  • PDF

عضو هیات علمی گروه زنان و مامایی دانشگاه علوم پزشکی مشهد یکی از علل مهم مرگ و میر مربوط به سرطان در کل جهان را سرطان پستان دانست و تصریح کرد: ورزش، شیردهی و پرهیز از غذاهای پرچرب برخی از عوامل کاهش سرطان پستان می باشد.

دکتر نفیسه ثقفی در گفتگو با خبرنگار وب دا گفت: سرطان پستان شایعترین بدخیمی تشخیص داده شده در زنان و یکی از علل مهم مرگ و میر مربوط به سرطان در کل جهان محسوب می شود.

وی به ریسک فاکتورهای سرطان پستان اشاره کرد و افزود: عدم فرزند آوری، حاملگی در سن بالا، سابقه خانوادگی سرطان پستان، آندومتر، تخمدان و کولون، چاقی در زمان یائسگی، سن اولین قاعدگی پائین ( قبل از سن 12 سالگی ) و یائسگی دیررس ( بعد از سن 51 سالگی )، سابقه مواجهه با اشعه، سیگار، الکل و مصرف مواد غذایی چرب و گوشت زیاد، مواد فراوری شده و کنسرو ریسک ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهد.

دکتر ثقفی با توجه به اهمیت سرطان پستان و با اشاره به عوامل مهم تاثیرگذار در کاهش سرطان پستان اظهار داشت: ورزش، شیردهی، پیشگیری از چاقی، مصرف میوه و سبزی فراوان و مصرف غذاهای کم چربی در کاهش ابتلا به سرطان پستان موثر هستند.

متخصص زنان و زایمان خودآزمایی پستان و معاینه بالینی پستان توسط پزشک یا مسئولین مراقبت های بهداشتی باتجربه را از عوامل تشخیص زودرس عنوان و تصریح کرد: دو عامل مهم ذکر شده در تشخیص زودرس سرطان پستان ، باعث شناسایی و درمان زودهنگام  در مراحل اولیه بیماری شده  و سبب کاهش مرگ و میر ناشی از آن می گردد.

دکتر ثقفی در رابطه با روش خود آزمایی پستان اذعان کرد: طبق شواهد علمی و راهنماهای بین المللی، خودآزمایی ماهانه پستان از سن بیست سالگی برای تشخیص سریع هر نوع بیماری (خوش خیم و بدخیم) پستان شروع می شود لذا بایستی در مراکز بهداشتی و بیمارستانها، کلینیک های آموزشی خود آزمایی پستان به زنان آموزش داده شود.  

 

وی هم چنین با اشاره به معاینه بالینی پستان توسط پزشک یا مسئولین مراقبت های بهداشتی باتجربه خاطرنشان کرد: معاینه پستان باید بخش متداولی از معاینه بیمارانی باشد که به متخصصین زنان و زایمان مراجعه می کنند لذا تمام متخصصین زنان و مسئولین مراقبت های بهداشتی بایستی روش صحیح معاینه کامل پستان را آموزش ببینند.

دکتر ثقفی در ادامه بیان کرد: شروع معاینه از سن چهل سالگی باید سالانه و بین سنین 20 تا 39 سالگی هر دو الی سه سال یکبار انجام شود.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار