در روزهای پایان سال و تعطیلات نوروز، اهدای خون را فراموش نکنیم

  • PDF

مدیر کل انتقال خون خراسان رضوی ضمن تاکید بر رعایت سنت حسنه اهدای خون اظهار داشت:یکی از چالش های روزهای پایانی هر سال کاهش ذخایر خون و فرآورده های خونی به دلیل کاهش مراجعه مردم به پایگاه های انتقال خون است.

به گزارش وب دا، دکتر حمید رضا اسلامی تاکید کرد: مردم استان با خیرخواهی و نیک اندیشی در امر خداپسندانه اهدای خون و با کسب بالاترین رتبه کشور در اهدای خون مستمر، ثابت کرده اند همچنان در کمک به همنوع خود بی‌همتا هستند، این خصلت انسانی باید در روزهای پایانی سال همچنان ادامه داشته باشد.

وی خاطر نشان کرد: نیاز به خون در اوقات عادی سال، همیشگی و دائمی است اما فشردگی کارهای پزشکی و درمانی، انجام جراحی های بیشتر در روزهای قبل از تعطیلات و سوانح رانندگی در طول تعطیلات، نیاز به فرآورده های خونی را بیشتر می کند و نیاز است به ویژه در روزهای پایانی سال، شهروندان به ویژه اهداکنندگان مستمر خون، به این کار اقدام کنند.
دکتر اسلامی در ادامه بیان کرد: اهدای خون در ماه اسفند به طور معمول کاهش می یابد و این میزان کاهش در روزهای منتهی به نوروز مشهود می شود و به ویژه در 2 هفته اول فروردین و سال نو نیز به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.
وی با اشاره به محدودیت زمانی در ذخیره فرآورده های خونی، گفت : گلبول قرمز بین 35 تا 42 روز و پلاکت حداکثر تا سه روز قابل ذخیره سازی و استفاده است، این در حالی است که تصادفات در تعطیلات نوروز و مسافرت هموطنان در یک بازه زمانی طولانی رخ می دهد و نیاز به خون در این بازه زمانی باید مدنظر باشد.
مدیر کل انتقال خون استان با تاکید بر اینکه شهروندان اهدای خون را در روزهای پایانی سال فراموش نکنند، خاطرنشان کرد : باید به این فرهنگسازی برسیم که در آستانه چهارشنبه آخرسال بهتر است به جای آسیب به همنوعان، به کمک همنوعان بشتابیم و با اهدای خون، سلامت و روند درمانی هوطنان‌مان را سرعت بخشیم.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار