رییس دانشگاه، تمام مادران باردار باید به صورت اجباری تحت کنترل بهداشتی قرار گیرند

  • PDF

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: باید شرایط به گونه ای فراهم شود که تمامی مادران باردار در اقصی نقاط استان و در دورترین مناطق تحت کنترل قرار گیرد.

به گزارش وب دا، دکتر محمد رضا دارابی در نشست کمیته پیشگیری از مرگ و میر مادران با بیان اینکه مادران نقش کلیدی در خانواده ایفا می کنند و تامین سلامت مادران نقش بسزایی در ارتقاء سلامت خانواده و اجتماع دارد خاطر نشان کرد: سیستم های بهداشتی و درمانی و همچنین عوامل اجتماعی باید برای شناسایی مادران باردار، پیگیری دوران بارداری، پیشگیری از بروز خطر در این دوران  و انجام زایمان مناسب و ایمن بسیج شوند.

وی با بیان اینکه مادران باردار تنها متعلق به خود نیستند بلکه جنین و اعضای خانواده وی نیز متاثر از حضور سلامت مادر هستند تاکید کرد: بر این اساس تمامی مادران باردار حتی در دورترین نقاط استان به صورت اجباری باید زیر پوشش کنترل های بهداشتی و درمانی قرار گیرند و در صورت مراجعه به مراکز درمانی باید خدمات به آنها ارائه شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه گسترش زندگی شهرنشینی و تغییر سبک زندگی موجب افزایش بیماری های غیر واگیر از جمله دیابت، چاقی،بیماری های قلبی عروقی، فشار خون و افسردگی شده است خاطر نشان کرد: بالطبع مادران باردار نیز ممکن است مبتلا به بیماری های غیر واگیر شده باشند که حتی خود آنها بی اطلاع هستند و باید سیستم های بهداشتی و درمانی توجه ویژه ای نسبت به این موضوع داشته باشند.

دکتر محمد رضا دارابی با اشاره به اینکه عوامل و آسیب های اجتماعی نیز در سلامت افراد از جمله مادران باردار اثر گذار است تصریح کرد: امروزه استفاده از سیگار در میان بانوان و دختران جوان در حال افزایش است و این امر زنگ خطری برای سلامت این قشر از جامعه به شمار می رود.

وی با تاکید بر اینکه وزارت بهداشت نمی تواند به تنهایی بار سنگین سلامت جامعه را بر دوش بکشد و تمامی سازمان ها و  جامعه باید برای ارتقاء سلامت تلاش کنند تصریح کرد: مولفه های اجتماعی اثر گذار بر سلامت باید توسط خود مردم و سایر سازمان ها و نهادها کنترل شود تا بتوانیم جامعه ای سالم و پویا داشته باشیم.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.