بررسی تخصصی علل و درمان اختلالات خواب در کلینیک خواب دانشگاه علوم پزشکی مشهد

  • PDF

استفاده از تلفن همراه در هنگام شب ریتم طبیعی خواب را به هم می زندمسئول کلینیک خواب مرکز آموزشی پژوهشی درمانی امام رضا(ع) از مراکز زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد،  با اشاره به اینکه امروزه اختلالات خواب شایعتر از هر زمان دیگری است اظهار داشت: با راه اندازی کلینیک خواب این مرکز و تجهیز به دستگاه های پیشرفته تشخیصی، علل اختلالات خواب در بیماران شناسایی و نسبت به درمان آن اقدام می شود.

دکتر مهناز امینی در گفتگو با وب دا، خاطر نشان کرد: در کلینیک خواب تستهای پلی سومنوگرافی (تست خواب گامل)، پلی گرافی (تست غربالگری)، تست بیداری (MSLT, MWT)، اکتی گرافی و لاگ خواب، آزمون گوش به زنگی روانی حرکتی (Psychomotor vigilance test) و بررسی طولانی مدت نوارمغز و QEEG قابل بررسی و انجام است.

فوق تخصص ریه و دستیار تخصصی خواب تصریح کرد: برای انجام تست پلی سومنوگرافی نیاز به یک شب حضور در کلینیک خواب می باشد که مراجعه کننده پس از تشکیل پرونده از حدود ساعت 19:30 شب تا 7 صبح بستری شده و امواج حاصل از حرکات چشم، تنفس، نوار مغز، نوار قلب، عضلات صورت و پا در طی مدت خواب ثبت می شود و در تمام این مدت فرد و امواج تست خواب توسط تکنیسین مانیتور می شود سپس نتایج بدست آمده از ثبت اطلاعات شبانه، توسط پزشک تحلیل و در قالب گزارش به فرد ارائه می گردد.

دکتر امینی افزود: بخش عمده ای از اختلالات خواب در کلینیک خواب قابل بررسی و تشخیص هستند بسیاری از موارد بیخوابی، پرخوابی و تقریبا تمام اختلالات حرکتی قبل از خواب (سندروم پای بیقرار) و راه رفتن در خواب و ... نیاز به بستری در کلینیک خواب دارند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه خواب ناکافی سلامت و ایمنی بدن را تهدید می کند، اظهار داشت: علائمی مانند دیر بخواب رفتن یا مشکل در یکپارچگی خواب، خواب آلودگی بیش از حد در طول روز، چرت زدن در مکانها و موقعیتهای غیرمعمول، خُروپف، قطع تنفس در خواب، شب ادراری، لگد زدن در خواب، کابوس و سندروم پای بی‌قرار از علائم اختلالات خواب هستند بویژه افرادی که سابقه چرت زدن پشت فرمان اتوموبیل را دارند، به احتمال زیاد نیاز به بررسی از نظر اختلالات خواب دارند.

مسئول کلینیک خواب مرکز آموزشی پژوهشی درمانی امام رضا(ع) افزود: افزایش وزن، دیابت، افزایش فشار خون، مشکل در تمرکز، افسردگی، مشکلات قلبی عروقی و سکته مغزی را می توان از عوارض اختلالات خواب نام برد و بیش فعالی، کاهش یادگیری و تمرکز در کودکان عارضه کم خوابی یا قطع تنفس بعلت بزرگی لوزه ها است.

وی با بیان اینکه خُروپف در خواب بسیار شایع است، خاطرنشان کرد: گاهی خُروپف بدون قطع تنفس بوده و مشکل جدی برای سلامتی فرد ایجاد نمی کند، ولی وجود علائمی مانند قطع تنفس ، ممکن است نشانه ابتلای فرد به آپنه انسدادی خواب بوده که به سبب عوارض مهمی که بدنبال دارد، تشخیص و درمان آن الزامی است.

دکتر امینی خاطرنشان کرد: شهروندان محترم می توانند جهت اخذ نوبت کلینیک خواب یا پرسیدن سوالاتی که درباره اختلالات خواب دارند، با شماره تلفن 38022466-051 تماس گرفته یا به نشانی کلینیک خواب بیمارستان امام رضا (ع) واقع در طبقه اول دپارتمان داخلی، بیمارستان امام رضا (ع) مراجعه نمایند.

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار