دانشیار گروه غدد دانشگاه، ژنتیک نقش اصلی را در کوتاهی و یا بلندی قد ایفا می کند

  • PDF

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه ژنتیک حرف اول را در قد افراد می زند، افزود: در موارد غیر از ژنتیک،خوابیدن سر شب، ورزش مناسب و منظم  و روحیه و زندگی شاد از عوامل مهم ترشح هورمون رشد هستند.

دکتر نصرت قائمی در گفتگو با خبرنگار وب دا با بیان اینکه کوتاه قدی به عوامل مختلفی بستگی دارد اظهار داشت: گاهی کوتاهی قد ارثی است که این کودکان مانند پدر و مادر خود قد کوتاه دارند و در مقایسه با دیگر کودکان کوتاه قدتر هستند  و گاهی برخی کودکان قد کوتاهی دارند و در آینده قد آنها نرمال می شود.

وی با بیان اینکه گاهی کوتاه قدی به خاطر وجود یک بیماری است که باید تشخیص و در صورت لزوم و امکان درمان شوند، افزود: گاهی عواملی در رشد کودک دخالت دارند مانند برخی بیماری ها در هر عضو از بدن که ایجاد می شوند رشد قدی را تحت تاثیر قرار می دهند مانند بیماری های قلبی، کلیوی و خونی و کمبود ترشح هورمون و ... می توانند در رشد اختلال ایجاد نمایند.

دکتر قائمی به عوامل موثر بر رشد اشاره و خاطرنشان کرد: خواب به موقع مانند خوابیدن سر شب، ورزش مناسب و منظم  و روحیه و زندگی شاد، تغذیه مناسب مانند مصرف ویتامین ها؛ شیر و لبنیات از عوامل مهم ترشح هورمون رشد هستند و بالعکس اضطراب، جدایی والدین، اعتیاد در خانواده، زندگی در مراکز نگهداری و نداشتن پدر و مادر مانع ترشح هورمون رشد می شود اگر تمام مسائل از لحاظ تغذیه، ورزش و زندگی آرام برای کودک فراهم بود و زمینه ارثی هم وجود نداشت باید برای علت مشکل و رفع آن به پزشک متخصص مراجعه کرد.

فوق تخصص غدد و متابولیسم کودکان با بیان اینکه وقتی کودکی با کوتاه قدی به پزشک مراجعه می کند در مرحله اول باید علت کوتاه قدی او مشخص شود، اذعان کرد: اگر کودک زمینه ارثی و ژنتیک داشته باشد کاری نمی توان کرد اما برای علت های دیگر مانند اینکه اگر کودک بیماری مانند بیماری قلبی، خونی، کلیوی و ... دارد، باید درمان شود.

وی اظهار داشت: بیشتر کوتاه قدی های بدون علت به تجویز پزشک  ونیاز به مصرف دارو دارند و باقی موارد نیز به صورت طبی و با دارو درمان می شوند و به ندرت نیاز به جراحی برای درمان بیماری ها وجود دارد.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد اذعان کرد: هیچ ورزشی مانند بارفیکس که می گویند قد رابلند می کند تائید نشده است افرادی که قد بلند هستند و ورزش های پرشی مانند والیبال و بسکتبال انجام می دهند این نوع ورزش ها روی رشد قد آنها کمی تاثیرگذار است.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار