20 درصد نوزادان کولیک شیرخواری دارند

  • PDF

60 تا 80 درصد نوزادان مبتلا به زردی می شوندعضو مرکز تحقیقات نوزادان دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه کولیک شیرخواری علت اثبات شده ای ندارد، اظهار کرد: 20درصد نوزادان کولیک شیرخواری دارند.

دکتر رضا سعیدی در گفتگو با خبرنگار وب دا گفت: بطور معمول نوزادان مقداری گریه طبیعی و محرک دارند و بیشترین مقدار و اوج گریه حدود شش هفتگی و حدودا دو ساعت و 45 دقیقه در شبانه روز است این مقدار در دو الی سه ماهگی کمتر و به حدود یک ساعت در طول شبانه روز کاهش می یابد.

دانشیار گروه نوزادان دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: برخی نوزادان گریه های خیلی شدید دارند که کولیک شیرخواری گفته می شود و دوره های بی قراری و حملات گریه انها از دو الی سه هفتگی شروع می شود و حدود تا سه ماهگی الی شش ماهگی ادامه پیدا می کند و خودبه خود برطرف می شود.

دکتر سعیدی تصریح کرد: در موارد شدیدکولیک، نوزادان دو تا سه ساعت بطور مداوم گریه می کنند و خیلی سخت آرام می شوند که این امر  برای خانواده ها مشکلاتی به همراه دارد که باید با صبر و حوصله و گذر زمان شاهد رفع این مشکل نوزادان بود.

وی با بیان اینکه علت اصلی کولیک ناشناخته است و علت اثبات شده ای ندارد، اظهار کرد: نوزادان از نظر آماری ساعات اواخر روز بیشتر گریه می کنند همه بی قراری ها بر اثر کولیک نیست باید با مراجعه به پزشک از علت گریه کودک مطمئن شد که بیماری خاصی مانند مننژیت، عفونت گوش، خوب شیرنخوردن و رشد ناکافی نوزاد نباشد.

دکتر سعیدی با اشاره به نکاتی برای کاهش کولیک شیرخوار اذعان کرد: تغذیه انحصاری شیرمادر، عدم استفاده از شیرخشک و نخوردن غذاهای نفخ دار توسط مادر و نخوردن زیاد لبنیات و شیرگاو به دلیل حساسیت زا بودن پروتئین شیرگاو  می تواند در کاهش کولیک موثر باشد.

وی همچنین افزود: ماساژ دادن بدن شیرخوار به ویژه شکم، استفاده از کیسه آب گرم، در آغوش گرفتن، راه بردن آرام، حرکات ریتمیک، روی شکم گرفتن، قرار گرفتن در ماشین روشن و گهواره به بهبود کولیک کودک کمک می کند اگر کودک با این روش ها آرام نشد از داروهای خانگی خودداری و با مراجعه به پزشک از داروی مناسب استفاده شود.

دکتر سعیدی با اشاره به اینکه نوزادان در ماه اول تولد بینایی خوبی ندارند و مادر را از بوی مادر می شناسند، خاطرنشان کرد: استفاده از لوازم آرایشی و بهداشتی جدید که بوهای تند دارد باعث می شود که کودک در آغوش مادر احساس غریبگی و گریه کند.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار