برنامه نظام ارجاع در یک هزار و 363 مرکز زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حال اجراست

  • PDF

انجام بیش از سه میلیون ویزیت در قالب برنامه نظام ارجاع دانشگاه علوم پزشکی مشهدمدیر امور بیمارستان های دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: در حال حاضر نظام ارجاع در هزار و363 مرکز تحت پوشش دانشگاه اعم از خانه های بهداشت، مراکز جامع خدمات سلامت و مراکز درمانی در حال اجرا است.

دکتر مرتضی طالبی در گفتگو با وب دا با بیان اینکه برنامه نظام ارجاع از مرداد ماه سال گذشته در مناطق زیر پوشش دانشگاه آغاز شد و در حال حاضر 5 میلیون نفر از مردم استان زیر پوشش این برنامه قرار دارند خاطر نشان کرد:  31 مرکز درمانی دولتی و 17 مرکز خصوصی نیز تحت پوشش این طرح قرار گرفتند.

وی با تاکید بر لزوم مشارکت بخش خصوصی در اجرای برنامه نظام ارجاع تصریح کرد:  برای ارائه خدمت خصوصی در نظام ارجاع نقشه راه طراحی و شرایطی فراهم شده است که بر اساس خصوصیات جغرافیایی منطقه و مراجعه بیماران برای دریافت خدمات تخصصی از خدمات استفاده شود .

وی با تاکید براینکه برای اجرای نظام ارجاع اقدامات مختلفی صورت پذیرفت که از آن جمله می توان به تامین نیروی تخصصی ، تجهیز 4 کلینیک ویژه در مشهد اشاره کرد افزود: برگزاری برنامه آموزشی برای آموزش به کارشناسان مدارک پزشکی و منشی های پزشکان ، ثبت پس خوراند پزشک در خصوص تشخیص بیمار که این کار توسط منشی با کدهای مشخص انجام می شود از دیگر اقدامات در این طرح است.

مدیر امور بیمارستان های دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه شناسایی مراکز خصوصی و خیریه، انجام اقدامات لازم در خصوص آمار فناوری اطلاعات و ایجاد بستری در خصوص تفکیک اطلاعات بیمار در نظام ارجاع از جمله اقدامات در خصوص این طرح است، بیان کرد: در این برنامه تعداد ویزیت، تعداد ارجاع، نوبت دهی قابل دریافت است که از این طریق 147 هزار نفر ارجاع تا کنون انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه اگر بیماری از پیام رسان ای گپ استفاده کند می تواند نقشه نمونه راهنمای ارجاعات را ببیند، گفت: در این نقشه راه خدمات و تعرفه ها برای بیماران مشخص شده است ؛ علاوه بر این برنامه ریزی های لازم برای ورود بخش خصوصی به نظام ارجاع در شهرستانهای خلیل اباد، کاشمر، بردسکن انجام شده است و اگر در این شهرستانها بیماران خواهان این باشند که از خدمات مراکز خصوصی استفاده کنند بیمار به این 9 مرکز خصوصی ارجاع داده می شود.

وی ادامه داد: در بخش خصوصی 8 آزمایشگاه و 20 داروخانه با نظام ارجاع همکاری می کنند و سه شهرستان بردسکن، کاشمر و خلیل اباد به عنوان پایلوت ورود بخش خصوصی انتخاب شدند؛ علاوه براین در سامانه نوبت دهی اینترنتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد جدا از بحث نظام ارجاع ، به بیماران نوبت داده می شود که از این طریق می توانیم چالش هایی را در حوزه ارائه خدمت به بیماران شهرستانی بررسی کرد.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.