فیزیک پزشکی ابزاری قدرتمند در علم پزشکی و خدمت به بیماران

  • PDF

 هفتم نوامبر، برابر با شانزده آبان، زادروز ماری کوری، پژوهشگر  مواد رادیواکتیو، به عنوان روز جهانی فیزیک پزشکی نامگذاری شده است.

به گزارش وب دا، می توان گفت فیزیک پزشکی شاخه‌ای کاربردی از فیزیک است که با کاربردهای انرژی برای تشخیص و درمان بیماری‌ها سر و کار دارد، و با الکترونیک پزشکی، مهندسی زیست، و فیزیک بهداشت (کنترل و محافظت از پرتو) رابطه نزدیکی دارد. به عبارت دیگر ، می‌توان چنین بیان کرد که فیزیک پزشکی ، ابزاری بسیار قوی و قدرتمند است که می‌تواند در اختیار پزشکان و مهندسان پزشکی قرار گیرد.

فیزیک پزشکی امروزه گستره  قابل توجهی از علوم و فناوری‌های متفاوتی را پوشش می‌دهد و در بر گیرنده  موضوعات و مباحث متعددی از رادیوبیولوژی گرفته تا پردازش سیگنال میباشد. لذا دشوار بتوان مرزهای معین و مشخصی را برای آن تعریف کرد.

مدیر گروه فیزیک پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گفتگو با وب دا با بیان اینکه گروه فیزیک پزشکی یکی از قدرتمندترین گروه های پزشکی و علوم پایه است، اظهار کرد :این گروه تنها گروه فیزیک پزشکی کشور است که موفق به اخذ پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد شده است.

دکتر محمد تقی بحرینی طوسی، خاطر نشان کرد: گروه فیزیک پزشکی در سه رشته فیزیک پزشکی، تصویر برداری پزشکی، رادیو بیولوژی و حفاظت پرتو دانشجو مقطع کارشناسی ارشد دارد.

استاد گروه فیزیک پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطر نشان کرد: گروه فیزیک پزشکی مشهد یکی از گروه های علمی است که با همدلی توانسته است افتخارات زیادی کسب کند، از آن جمله می توان به ثبت ۱۲اختراع توسط این گروه اشاره کرد.

دکتر محمد تقی بحرینی ، تصریح کرد: تالیف ۱۸عنوان کتاب و ثبت اختراعات متعدد توسط این گروه از افتخارات گروه فیزیک پزشکی است.

دکتر بحرینی ابراز کرد :برای توسعه کمی و کیفی سطح علمی گروه فیزیک پزشکی، دسترسی دانشجویان به آزمایشگاه و مراکز تحقیقاتی نیاز ضروری است از همین رو این گروه همکاری خوبی با مراکز مختلف درمانی و آزمایشگاهی دارد.

وی خاطرنشان کرد: دانش آموختگان گروه فیزیک پزشکی دانشگاه مشهد در سراسر کشور افتخار آفرینی می کنند که این موضوع مایه افتخار است.

گروه فیزیک پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد یکی از گروه های پرافتخار محسوب می شود

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد  نیز گفت: گروه فیزیک پزشکی مشهد نه تنها در داخل کشور ممتاز است؛ بلکه بسیاری از اساتید مطرح جهان در علم فیزیک این گروه را به خوبی می شناسند و یکی از مطرح ترین اعضای انجمن بین المللی فیزیک پزشکی (IOMP) به شمار می رود.

دکتر اسدی نژاد گروه فیزیک پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد را یکی از ممتازترین گروه های این عرصه در کشور معرفی کرد و ابراز داشت: این گروه توانسته است همزمان با تربیت دانشجوی کارشناسی ارشد و دکترای فیزیک پزشکی به اعزام این دانشجویان به دیگر دانشگاه های کشور در چند دوره اقدام کند.

وی افزود: : گروه فیزیک پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با وجود اساتید با سابقه، دانشجویان تحصیلات تکمیلی، امکانات و سابقه ای که در اختیار دارد نه تنها در ایران بلکه در سطح بین المللی بسیار شناخته شده و دارای آینده ای بسیار روشن است.