آلاینده های سربی موجود در هوا میزان یادگیری کودکان را کاهش می دهد

  • PDF

فوق تخصص ریه کودکان و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به مضرات آلودگی هوا گفت: یکی از عوارض وجود آلاینده های سربی در هوا کاهش میزان یادگیری و آی کیو کودکان می شود.

دکتر جواد سیدی در گفتگو با وب دا گفت: متاسفانه آلودگی هوا در شهرهای بزرگ و صنعتی در ایام مختلف سال مشاهده می شود و مشکلاتی را برای شهروندان به وجود می آورد.

وی افزود: آلودگی هوا مختص به هوای بیرون از منزل و سطح شهر نیست هوای درون منازل، محل کار و مدارس و ... بر اثر آشپزی کردن، شوینده ها، اسپری های خوشبوکننده، پاک کننده ها و روشن بودن بخاری و عدم تهویه نامناسب نیز می تواند آلوده و خطرآفرین باشد.

دکتر سیدی با اشاره به آلاینده های سربی در هوا تصریح کرد: عوارض این آلاینده ها در کودکان ایجاد اختلالات عصبی، اختلالات رشد، کاهش میزان یادگیری و آی کیو آنها می شود و در بزرگسالان فشار خون را افزایش می دهد.

وی همچنین با اشاره به تاثیر آلودگی هوا بر سیستم بدن اظهار داشت: سوزش چشم، خارش و حساسیت هایی پوستی، افزایش سرفه، خلط، تنگی نفس، افزایش عفونت های تنفسی و افزایش تشدید حملات آسم از تاثیرات کلی آلودگی هوا بر قسمت های مختلف بدن است.

فوق تخصص ریه کودکان با ابراز اینکه کودکان نسبت به بزرگسالان در برابر آلودگی هوا آسیب پذیرتر هستند، تصریح کرد: کودکان بیشتر با دهان نفس می کشند و راه هوایی آنها باریک است و مواد آلاینده بیشتری در دستگاه تنفسی آنها می ماند و جذب می شود.

دکتر سیدی در ادامه افزود: قدرت دفاعی بدن کودکان در برابر عفونت ها و آلرژی ها نسبت به بزرگترها کمتر است معمولا کودکان در طول روز به ویژه دانش آموزان در زنگ ورزش در ساعات اوج آلودگی هوا فعالیت می کنند و به دلیل سرعت و عمق تنفس بیشتر آسیب پذیر هستند.

وی توصیه کرد: استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی به ویژه در ایام پرترافیک و آلودگی هوا، خارج نشدن از منزل، استفاده کردن از ماسک های فیلتر دار، ورزش کردن دانش آموزان در محیط بسته توصیه می شود.

دکتر سیدی با اشاره به مصرف میوه و سبزی تازه اذعان کرد: مصرف میوه و سبزیجات تازه مانند اسفناج، کرفس، کاهو، چغندر قند، جوانه گندم، جو و ویتامین C ، روزی دو الی سه لیوان شیر و دیگر مایعات همچنین آب میوه تازه در تمام ایام سال به ویژه در روزهای آلودگی هوا توصیه اکید می شود.

فوق تخصص ریه کودکان خواستار شد: بهتر است با بروز هرگونه علائم بدون انجام خوددرمانی به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه کرد.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار