ارائه خدمات مشاوره سوگ به خانواده متوفیان ناشی از کرونا در تمامی مراکز خدمات جامع سلامت

  • PDF

 رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: در حال حاضر خدمات مشاوره سوگ به خانواده متوفیان ناشی از کرونا در تمامی مراکز خدمات جامع سلامت تحت پوشش این دانشگاه انجام میشود.

دکتر سید محمد حسین بحرینی در گفتگو با وب دا اظهار کرد: خدمات مشاوره ای به خانواد متوفیان ناشی از کرونا با همکاری معاونت های بهداشت و درمان این دانشگاه و بر اساس دستورالعمل های ابلاغی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی ارائه می شود.

وی با بیان اینکه در بحران جهانی کووید-19 و با توجه به شرایط خاصی که جهانیان با آن درگیرند، متاسفانه افراد زیادی عزیزان خود را از دست داده اند و این  عوامل همرا با تفاوت های فردی، اجتماعی و فرهنگی می تواند خطر سوگ پیچیده یا عارضه دار را مهیا کند تصریح کرد:بر این اساس در این افراد نیاز به مداخله ی درمانی در سوگ وجود دارد و به نظر می رسد مشاوره سوگ می تواند به عنوان اقدام پیشگیرانه و مداخله زودهنگام برای این سوگواران که در خطر ایجاد سوگ پیچیده هستند انجام گیرد.

نماینده تام الاختیار وزیر بهداشت در راستای مدیریت بیماری کرونا در استان خراسان رضوی تاکید کرد: مشاوره سوگ، کمک به تسهیل فرایند سوگ طبیعی است. بدین ترتیب با جلوگیری از ایجاد انواع سوگ عارضه دار در آینده، گام مهمی در جهت حفظ و ارتقای سلامت روان جامعه برداشته خواهد شد.  

دکتر بحرینی با بیان اینکه مشاوره ی سوگ در طی 5 جلسه برگزار میشود، که یک جلسه آن ارزیابی و 4 جلسه مشاوره ی سوگ است خاطر نشان کرد: بر اساس دستورالعمل های ابلاغی جلسات می بایست حتی الامکان به صورت انفرادی یا در صورت نیاز و توافق افراد، با حضور تعداد معدودی از اعضای خانواده و با رعایت کامل اصول بهداشتی و فاصله گذاری در یک محیط مناسب واقع در مرکز خدمات جامع سلامت توسط کارشناس سلامت روان برگزار شود.

وی کمک به بازماندگان برای سازگار شدن با فقدان عزیز از دست رفته و قادر بودن به انطباق با واقعیت جدید زندگی  را از جمله اهداف اجرای این طرح برشمرد.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.