کم آبی بدن برای افراد مبتلا به سنگ کلیه خطرناک است

  • PDF

ایجاد 120 تخت دیالیز در مراکز زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهدمدیر گروه اورولوژی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: هنگام روزه داری به دلیل اینکه بدن سعی در نگهداری آب دارد، ادرار غلیظ تر می شود و همین موضوع باعث زمینه سازی سنگ کلیه می شود.

دکتر محمد رضا دارابی در گفتگو با وب دا با اشاره به اینکه بیماران کلیوی که سنگ کلیه فعال دارند  غلیظ شدن ادرار و کم آبی برای بدن آنها خطر آفرین است و باید از روزه داری پرهیز کنند، خاطر نشان کرد: افرادی که سنگ کلیه با منشاء اوره دارند نباید دچار کم آبی شوند و حتی باید در نیمه شب از خواب بیدار شده و آب بنوشند؛  این افراد نیز روزه داری به دلیل تشنه ماندن در ساعات طولانی برای آنها خطر آفرین است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد  تصریح کرد: در زمان روزه داری آب بدن کم می شود و کلیه مجبور می شود تا خود را با شرایط وفق دهد از همین رو بیماران کلیوی که در طول سال با این بیماری دست به گربیان هستند باید درمان خود را جدی بگیرند و  با نوشیدن مایعات وآب کافی شرایط را برای بدن بهبود دهند.

وی با بیان اینکه سایربیماران کلیوی اگر دارو مصرف می کنند باید روزه داری خود را منوط به نظر پزشک معالج خود قرار دهند، عنوان کرد: بیماران کلیوی که با نظر پزشک روزه می گیرند باید در فاصله افطار تا سحر آب کافی بنوشند و از مصرف غذاهای سرخ کردنی و پر نمک در دو وعده پرهیز کنند تا بتوانند در ماه رمضان در سلامت کامل روزه داری کنند.

دکتر دارابی گفت: برای درمان سنگ کلیه که نیاز به سنگ شکن نباشد فرد می تواند با نوشیدن آب و مایعات و تحرک زیاد بدن خود را برای دفع سنگ  یاری کند.

وی با بیان اینکه افرادی که مبتلا به عفونت مثانه هستند و بخاطر ورم مثانه قادر به کنترل ادرار خود نیستند باید در قدم اول عفونت را کنترل کنند، ادامه داد: بیماری مثانه یک بیماری قابل درمان است و بعد از درمان کنترل ادرار در اختیار خود فرد قرار می گیرد فقط بیماران باید توجه کنند ضمن درمان عفونت تحت نظر یک اورولوژیست در صورت نیاز اندوسکوپی مثانه نیز انجام دهند تا اگر با درمان عفونت مشکل عدم کنترل بر ادرار  حل نشد ، اقدامات بعدی پزشکی برای آنها انجام شود.

مدیر گروه اورولوژی دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان کرد: یکی از علل دردهای ناحیه پهلو می تواند مشکلات کلیوی و مجاری ادراری باشد اما باید بیماران متوجه باشند که درد کلیه دائمی است و با تغییر حالت کاهش پیدا نمی کند بنابراین درد پهلویی که اول صبح افراد به خصوص سالمندان با آن مواجه هستند و با اندکی حرکت بهبود می یابد بیشتر می تواند علت مشکلات اسکلتی داشته باشد تا ناشی از بیماریهای کلیوی باشد.

دکتر دارابی با بیان اینکه یک سونوگرافی و آزمایش دقیق می تواند مشخص سازد که فرد مبتلا به بیماری کلیوی است، عنوان کرد: مردم باید نسبت به کنترل فشار خون حساس باشند چرا که فشار خون بالا می تواند باعث خاموشی کلیه شود بنابراین بیماران فشار خون بالا باید بیماری خود را جدی بگیرند و برای درمان آن اقدام کنند.

وی خاطرنشان کرد: بیماری دیابت نیز تاثیر منفی بر کلیه می گذارد بنابراین بیماران دیابتی باید تحت نظر پزشک بیماری خود را کنترل کنند تا به عروق کلیه اسیب نرسد.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.