اجرای « طرح همدلی» ؛ با هدف حمایت عاطفی روانی از خانواده های متوفیان بیماری کرونا و بیماریهای حاد تنفسی

  • PDF

 

به همت بسیج جامعه پزشکی؛ اجرای « طرح همدلی»با هدف سرکشی از خانواده های متوفیان بیماری کرونابه همت بسیج جامعه پزشکی خراسان رضوی « طرح همدلی» ؛ با هدف حمایت عاطفی روانی از خانواده های متوفیان بیماری کرونا و بیماریهای حاد تنفسی در استان در حال اجراست.

مسوول‌ کمیته  « طرح همدلی» بسیج جامعه پزشکی خراسان رضوی در گفتگو با وب دا، ضمن اشاره به شرایط روحی نامساعد خانواده‌های متوفیان بیماری کرونا به ویژه در یک ماهه نخست درگذشت عزیزانشان و آسیب پذیر بودن این شرايط گفت : به منظور کاستن از این فشارهای روانی و اعلام حمایت و همدردی از خانواده های فوق، تیمی متشکل از مشاوران و روان شناسان ، روحانیون دفتر نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه و کارشناسان حوزه بهداشت و درمان در قالب  « طرح همدلی» تشکیل شده و هم اکنون در حال ارتباط گیری و سرکشی به این خانواده ها می باشند.

دکتر اصغر یار افزود: با عنایت به اینکه درگذشتگان بيماري های حاد تنفسی و کرونا شرایط تدفین خاصی دارند ، تشییع و مراسم ختمی ندارند و خانواده های آنها علاوه بر داغ از دست دادن عزیزشان نتوانسته اند مراحل سوگ را بدرستی طی کنند و شرایط به شدت سنگین روانی آن را هم تحمل میکنند،  بی شک چنین شرایطی ،  آسیبهایی روانی جدی را برای این خانواده ها بدنبال خواهد داشت و لذا بنا بر حساسیت موضوع، ضروری به نظر می رسید که برای کاهش آلام و فشارهای روانی این عزیزان برنامه ریزی شود.

وی با بیان اینکه طرح فوق به تایید ریاست دانشگاه علوم پزشکی رسیده و اجرای آن بعهده بسیج جامعه بهداشت و درمان گذاشته شده افزود: جلسات مرتبط با این طرح با حضور کارشناسان مشاوره و روان شناسی ، کارشناسان بهداشتی و درمانی برگزار و پروتکل بهداشتی خاصی برای حضور تیمها در منازل متوفیان کرونا تدوین شد.

دکتر اصغریار در خصوص بخش اجرایی این طرح هم گفت: تیم های تعریف شده در طرح همدلی با حضور در منازل متوفیان  (متوفیانی که حداقل سه هفته از فوت عزیزشان میگذرد)ضمن ابراز همدلی و دلجویی با خانواده ها به بررسی شرایط روحی روانی و همچنین سایر مشکلات آنها می‌پردازند .شماره تماسی نیز برای خدمات مشاوره ای رایگان در اختیار خانواده ها قرار داده میشود تا در صورت نیاز با مشاورین بسیج جامعه پزشکی ارتباط برقرار کنند.

مسوول کمیته طرح همدلی همچنین با تأکید بر اینکه ضروری است، این احساس را در خانواده ها ایجاد کنیم که آنها تنها نیستند و رها نشده اند افزود: هدایایی از سوی بسیج جامعه پزشکی شامل نبات و نمک تبرکی حرم مطهر رضوی، یک جلد کتاب و یک یسته بهداشتی نیز در جریان این بازدیدها، در اختیار خانواده ها قرار میگیرد.

وی اضافه کرد: چنانچه خانواده ای دارای مشکلات خاص معیشتی نیز باشد ، با همکاری خیرینی که اعلام آمادگی کرده اند بسته های خواربار در اختیار آنها قرار داده میشود. .

دکتر اصغر یار با اشاره به همکاری و مساعدت معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی و مددکاریهای بیمارستانهای قائم ، شریعتی ، هاشمی نژاد و امام رضا در ارائه فهرست متوفیان گفت:طرح همدلی ، یک کار تیمی است   و اگر این همدلی در بین بخشهای مختلف دانشگاه نبود نمیتوانستیم اثرات و برکات این طرح را شاهد باشیم.