اهدای پلاسمای 16 نفر از بهبودیافتگان کرونا در مشهد

  • PDF

کارمند بهبود یافته بیمارستان شهید کامیاب، پلاسمای خون خود را برای درمان بیماران کووید-19 اهدا کردتا کنون 16  نفر از بهبودیافتگان بیماری کووید-19در مشهد ، پلاسمای خون خود را برای درمان بیماران مبتلا به این بیماری اهدا کرده اند.

مدیر کل اهدای خون خراسان رضوی در گفتگو با وب دا اظهار کرد: دریافت پلاسمای خون بیماران بهبود یافته از کرونا و اهدای آن به مبتلایان به منظور تقویت سیستم ایمنی بیماران ، اقدامی نوین در کمک به روند درمان به شمار می آید.

دکتر مجید عبداللهی خاطر نشان کرد: افرادی که برای اهدای پلاسما به مراکز انتقال خون مشهد مراجعه می کنند باید مدارک خود مبنی بر ابتلا به بیماری کرونا و درمان‌شان را ارائه کنند.

مدیر گروه داخلی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گفتگو  با وب دا اظهار کرد:  پلاسما درمانی تاکنون نتایج قابل قبولی داشته و در چین و برخی کشورهای اروپایی و درگیر ویروس کرونا در حال انجام است.

دکتر ابوالقاسم الهیاری افزود: در اجرای این طرح پلاسمای خون بیماران بهبود یافته از کرونا برای درمان بیمارانی که به دلیل ابتلا به این ویروس دچار نارسایی شدید تنفسی شده‌اند، استفاده می‌شود.

این پزشک متخصص خون و سرطان بالغین ادامه داد: قبل از انجام هرگونه اقدامی برای اهدای پلاسمای فرد بهبود یافته تست کووید ۱۹ برای اهدا کننده انجام می‌شود که در صورت منفی بودن نتیجه آن، سطح آنتی بادی علیه ویروس کرونا در خون آنان بررسی شده و در صورت قابل قبول بودن از پلاسمای خون این افراد برای درمان مبتلایان به کرونا استفاده می‌شود.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: پلاسما درمانی خطری برای دهنده پلاسما ندارد و از سوی دیگر جداسازی  پلاسما در شرایط استریل توسط دستگاه پلاسما فرز انجام می‌شود، لذا افراد بهبود یافته از کرونا می‌توانند به کانکس مستقر در فضای باز بیمارستان امام رضا (ع) مشهد و بدون ارتباط با بخش‌های درمانی این بیمارستان مراجعه کرده و نسبت به اهدای پلاسمای خون خود اقدام کنند.

 

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.