معاون آموزشی وزارت بهداشت،مرجعیت علمی دانشگاه های علوم پزشکی با جدیت دنبال می شود

  • PDF

معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی؛ نگرش آمایشی، ماموریت گرایی و مرجعیت علمی دانشگاهها را از برنامه هایی عنوان کرد که در حوزه آموزش علوم پزشکی دنبال می شود و مورد تاکید مقام معظم رهبری نیز هست.

به گزارش وب دا، محمدباقر لاریجانی در حاشیه همایش مسئولان و معاونان آموزشی دانشگاههای علوم پزشکی منطقه 9 کشور اظهار داشت: تحول در نظام آموزشی، حرکت به سمت دانشگاههای نسل سوم، هدفدار بودن آموزش، مجازی سازی، بازبینی شیوه های آزمون و اعتباربخشی مراکز درمانی از دیگر برنامه های در حال اجرا است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ادامه گفت: هم اکنون حوزه آموزش پزشکی از مجموع اعتبارات آموزش عالی کشور سهم مناسبی ندارد و این موضوع نیازمند حمایت مجلس شورای اسلامی است.

دکتر باقر لاریجانی خاطر نشان کرد: افزایش بودجه حوزه آموزش می تواند جایگاه آموزش پزشکی، آزمایشگاهها، علوم پایه و مراکز آموزشگاهی زیر پوشش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را در کشور، منطقه و جهان ارتقا دهد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بین المللی سازی دانشگاهها و جذب دانشجویان خارجی مورد تاکید است و دانشگاههای علوم پزشکی کشور باید از همه فرصت ها در این راستا استفاده کنند.

دکتر لاریجانی افزود: هم اینک تمام اختیاراتی که به دانشگاه علوم پزشکی تهران در راستای بین المللی سازی داده شده به دیگر دانشگاههای علوم پزشکی در مناطق مختلف کشور نیز داده شده است.

وی بیان کرد: دانشگاههای علوم پزشکی باید در توسعه و افزایش جذب دانشجویان خارجی تلاش کنند.

وی دربخشی از سخنانش با اشاره به اهمیت خصوصی سازی در دانشگاهها خاطرنشان کرد: دانشگاهها باید کمک کنند تا با دیپلماسی روشن به سمت خصوصی سازی دانشگاههای علوم پزشکی کشور حرکت کنیم .

دکتر لاریجانی در ادامه سرمایه گذاری بر روی آموزش های مهارتی و حرفه ای را مورد تاکید قرار داد و افزود: آموزش نیروی انسانی باید بر اساس نیازها در حوزه علوم پزشکی صورت گیرد و مسئولان دانشگاههای علوم پزشکی برنامه پنج ساله خود را در این زمینه ارائه کنند.

دکتر  لاریجانی با اشاره به جایگاه دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: این دانشگاه سالیان سال است که در حوزه پزشکی فعالیت های آموزشی زیادی انجام می دهد و در برخی از رشته ها بیش از چندین دهه فعال است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: منطقه آمایشی 9 دانشگاههای علوم پزشکی به لحاظ جمعیتی یک دهم کشور را پوشش می دهد و متشکل از دانشکده ها و دانشگاههای علوم پزشکی مستقر در استان های خراسان رضوی، خراسان جنوبی و شمالی است.

وی افزود: این منطقه آمایشی در سطح کشور فعال بوده و ماموریت های خاصی در حوزه آموزش پزشکی مانند تغذیه، دندانپزشکی، علوم اعصاب و درمان های تسکینی به این منطقه واگذار شده است.

وی با اشاره به نظام اعتباربخشی و اهمیت آن در ارزیابی خدمات درمانی و آموزشی گفت: هم اینک هیچ موسسه ای در حوزه علوم پزشکی و هیچ بیمارستان آموزشی در سطح کشور نداریم که مورد اعتباربخشی قرار نگرفته باشد.

همایش یک روزه روسا و معاونان آموزشی دانشگاه علوم پزشکی منطقه 9 کشور با حضور افزون بر 70 نفر از مسئولان این حوزه از استان های شمال شرق کشور به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.