ورود دانشگاه علوم پزشکی مشهد به رتبه بندی جهانی لایدن

  • PDF

دانشگاه علوم پزشکی مشهد برای نخستین بار در  رتبه بندی  مرکز علوم و فناوری لایدن هلند جای گرفت.

به گزارش وب دا، معاون پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: بر اساس رتبه بندی 2018 دانشگاه های جهان که در 16 می(25 اردیبهشت) توسط مرکز علوم و فناوری لایدن در هلند منتشر گردید دانشگاه علوم پزشکی مشهد توانست برای اولین بار در این رتبه بندی معتبر جهانی ورود پیدا کند.

دکتر محسن تفقدی خاطر نشان کرد:  در رتبه بندی لایدن که از سال 2007 انجام می گیرد دانشگاه های جهان فقط بر اساس مقالات ISI  ارزیابی می شوند و یک دانشگاه برای اینکه در این رتبه بندی پایش شود بایستی حداقل یک هزار مقاله ISI در سال های 2013 تا 2016 در مجلاتCORE در WEB OF SCIENCE  داشته باشد که این موضوع؛ رتبه بندی را از سایر نظام های جهانی رتبه بندی متمایز می سازد.

وی تصریح کرد: بر اساس این رتبه بندی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در شاخص اثرگذاری (Impact)، در حوزه موضوعی Biomedical Sciences & Health  در بین دانشگاه های آسیا موفق به کسب رتبه 126 و در کل جهان رتبه 464  را اخذ کرده است .

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد: دانشگاه علوم پزشکی مشهد در کلیه گرایش های علوم رتبه 925 در جهان و رتبه 328 در بین دانشگاه های آسیا را کسب نمود. همچنین دانشگاه علوم پزشکی مشهد توانست در شاخص همکاری( Collaboration ) در حوزه موضوعی Biomedical Sciences & Health رتبه جهانی 513  و آسیایی 135 و در کلیه گرایش های علوم رتبه 915 در جهان و رتبه 317 در دانشگاههای آسیا را بدست آورد.

 دکتر تفقدی افزود:در رتبه بندی لایدن در شاخص اثرگذاری (Impact)،  تعداد و سهم مقالات دانشگاه از 1% برتر پراستنادترین مقالات دنیا، تعداد و سهم مقالات دانشگاه از 10% برتر پراستنادترین مقالات دنیا، تعداد و سهم مقالات دانشگاه از 50% برتر پراستنادترین مقالات دنیا، تعداد کل استنادات  داده شده به مقالات دانشگاه، تعداد کل استنادات  داده شده به مقالات دانشگاه بر اساس رشته و سال لحاظ می گردد. در شاخص همکاری( Collaboration ) نیز بر اساس تعداد مقالات دانشگاه با همکاری یک یا بیشتر از یک نویسنده از دانشگاه های دیگر، تعداد مقالات دانشگاه با همکاری نویسندگانی از دو یا بیشتر از دو کشور خارجی، تعداد مقالات دانشگاه با همکاری یک یا بیشتر از یک سازمان صنعتی، تعداد مقالات دانشگاه با همکاری نویسندگان خارج دانشگاه که در فاصله کمتر از 100 کیلومتری هستند و   تعداد مقالات دانشگاه با همکاری نویسندگان خارج دانشگاه که در فاصله بیشتر از 5000 کیلومتری هستند، ارزیابی می شود. 

وی گفت: ورود به نظام های معتبر رتبه بندی دانشگاه های جهان و کسب جایگاه شاخص در آنها از اهداف مهمی است که دانشگاه در این خصوص برنامه ریزی نموده است و دانشگاه علوم پزشکی مشهد پیش از این نیز توانسته است در رتبه بندی QS نیز حضور یابد.

علاقمندان جهت کسب اطلاعات بیشتر  در مورد رتبه بندی لایدن می توانند به اینجا  مراجعه نمایند.

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار