معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد:

ارتقا آموزش پزشکی با تکیه بر فناوریهای آموزشی در منطقه آمایشی 9 کشور

  • PDF

 سامانه ثبت فعالیت اعضای هیات علمی در ترفیع و ارتقاء آنها اثر گذار است  دبیر دبیرخانه ستاد تحول آموزش منطقه آمایشی 9 تکمیل و تجهیز مرکز جامع مهارتهای بالینی و فناوری های نوین آموزشی را از اقدامات مهم این منطقه در راستای تحقق اهداف ارتقا آموزش پزشکی با تکیه بر فناوریهای آموزشی عنوان کرد.

دکتر محمد اعتضاد رضوی در گفتگو با وب دا با اشاره به اینکه ارتقا آموزش پزشکی با تکیه بر فناوریهای آموزشی یکی از ماموریت های جدید وزارت بهداشت به منطقه آمایشی 9 است خاطر نشان کرد: به همین منظور تکمیل و تجهیز مرکز جامع مهارتهای بالینی و فناوری های نوین آموزشی  و راه اندازی دوره های مهارتی تخصصی در این مرکز به طور جدی دنبال می شود.

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد همچنین به اهمیت آموزش عملی و مهارتی دانشجویان سطوح مختلف و بویژه دستیاران تخصصی در حوزه پزشکی تاکید نموده و گفت: در این مرکز جامع آموزش مهارتی پیش بینی فضای لازم برای نصب و بکارگیری شبیه سازهای تشخیصی و جراحی صورت گرفته است.

دکتر اعتضاد رضوی افزود: بر این اساس یک دستگاه ربات ادم نمای نسل 5 موسوم به ADAM در این مرکز از شرکت ایدوس روسیه خریداری و نصب شده است. برنامه های مختلف آموزشی برای دانشجویان سطوح مختلف روی این مانکن قابل انجام بوده و سناریوهای مختلف اورژانس قابل برنامه ریزی و ارزشیابی با کمک این ربات میباشد.

وی گفت: از سیستمهای سیمولاتور دیگرموجود در این مرکز سیمولاتورهای لاپاروسکوپیک ساده و هیبرید پیشرفته است که برای تمرین اعمال جراحی درون بین (لاپاروسکوپیک) بسیار مفید و موثر است و به جراح احساس نسبتا طبیعی جراحی را داده و منجر به ارتقا قابل توجه مهارت جراحی لاپاروسکوپیک بدون خطر اسیب به بیمار میشود.

دبیر دبیرخانه ستاد تحول آموزش منطقه آمایشی 9  خاطر نشان کرد: یکی دیگر از سیستمهای مفید برای آموزش مهارتی با توجه به گسترش روز افزون اعمال مداخله ای از طریق عروق بدن، دستگاه سیمولاتور اندوواسکولار است که میتواند زمینه آموزشی مناسب و تمرین مهارتی خوبی برای دستیاران تخصصی و فوق تخصصی اینترونشن قلب، مغز و اعصاب و عروق مهیا نماید. در این سیستم از فایل آنژیوگرافی خود بیمار نیز برای تمرین مداخله درمانی میتوان استفاده کرد و جنبه درمانی آموزشی توامان دارد.

پیرو قرارداد منعقده بین دانشگاه علوم پزشکی مشهد و شرکت تولید کننده سیمولاتورهای جراحی ایدوس روسیه، در این مرکز جامع مهارتی و فناوری آموزشی،  تولید مشترک سیستمهای تکنولوژیک آموزشی صورت گرفته و این مرکز به عنوان نماینده غرب اسیا شرکت مزبور برای دوره های رسمی آموزش مهارتی تخصصی شناخته می شود.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار